مرکز ماموگرافی

آزمایش ماموگرافی یک تکنیک دقیق و تخصصی است و انجام یا تفسیر نادرست نتایج آن باعث تشخیص اشتباه می‌شود. خوشبختانه دکتر تقی لو اقدام به تاسیس یک مرکز ماموگرافی حرفه‌ای در بیمارستان عدل تهران کرده‌اند. این مرکز به‌واسطه برخورداری از تجهیزات پیشرفته و کادر باتجربه به‌عنوان یکی از بهترین مرکز ماموگرافی غرب تهران شناخته شده است.

برای دریافت نوبت از مرکز تصویربرداری دکتر تقی لو می‌توانید به‌صورت 24 ساعته به وب‌سایت مراجعه کنید. البته امکان نوبت‌دهی از طریق شماره تماس 22065880-021 نیز وجود دارد. اگر به‌دنبال یک مرکز ماموگرافی خوب در غرب تهران هستید، مطالعه این صفحه را از دست ندهید!

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یک روش تصویربرداری است که از دوز پایین اشعه ایکس برای دیدن بافت داخل سینه‌ها استفاده می‌کند. معمولاً پزشک از این روش برای جستجو علائم اولیه سرطان سینه بهره می‌برد. به این نوع، ماموگرافی غربالگری می‌گویند.

اگر ماموگرافی غربالگری بافت غیرطبیعی را نشان دهد یا مشکل جدیدی مانند توده، درد و ترشح از نوک سینه یا تغییرات پوستی در سینه بروز کند، پزشک دستور انجام ماموگرافی تشخیصی را می‌دهد.

ماموگرافی تشخیصی امکان درمان زودهنگام را فراهم می‌کند و مطمئناً این روند بهتر از تشخیص سرطان سینه در مراحل بعدی است.

انواع ماموگرافی کدامند؟

از انواع این آزمایش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ماموگرافی معمولی (آنالوگ) و دیجیتال

اگرچه در هر دو روش از اشعه ایکس برای تولید تصاویر دوبعدی از بافت سینه استفاده می‌شود، اما در روش آنالوگ تصویر به طور مستقیم روی فیلم ذخیره می‌شود و در ماموگرافی دیجیتال یک تصویر الکترونیکی در قالب فایل کامپیوتری ذخیره می‌شود.

ماموگرافی سه ‌بعدی

ماموگرافی سه ‌بعدی یا همان توموسنتز دیجیتال سینه (DBT)، نوعی ماموگرافی دیجیتال است که تصاویر سه ‌بعدی ارائه می‌دهد. بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند که این روش احتمال تشخیص سرطان را افزایش و میزان مثبت کاذب را کاهش می‌دهد.

این نوید را به شما می‌دهیم که در مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران، به‌عنوان بهترین مرکز ماموگرافی غرب تهران، با دستگاه فوق پیشرفته زیمنس شرایط لازم برای انجام آزمایش سه ‌بعدی فراهم است.

مرکز ماموگرافی دکتر تقی لو

دستگاه و خدمات مرکز ماموگرافی بیمارستان عدل تهران

سرطان پستان یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها است و تشخیص زودهنگام آن از طریق ماموگرافی تأثیر بیشتری بر میزان بقا بیماران دارد. البته اگر این آزمایش تصویربرداری به‌صورت حرفه‌ای و با دستگاه‌های پیشرفته و به‌روز انجام شود.

در مرکز ماموگرافی بیمارستان عدل تهران، از دستگاه MAMMOMAT زیمنس، یکی از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های ماموگرافی دیجیتال موجود در ایران استفاده می‌شود. از ویژگی‌ها و مزایای خاص این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از نظر پزشکان این دستگاه یک فناوری برتر با راندمان بالا محسوب می‌شود و زمینه تجربه راحت و سریع بیمار بدون به خطر انداختن احتمال تشخیص صحیح را فراهم می‌کند.
 • با وجود دقت تشخیصی بالا، اما طراحی آن به‌گونه‌ای است که دوز اشعه ایکس مورد استفاده 30 درصد کمتر از سایر دستگاه‌ها است. این مساله در کاهش عوارض جانبی بسیار موثر است.
 • زاویه دید 50 درجه توموسنتز مورد استفاده در این دستگاه، احتمال تشخيص انواع ضايعات سینه را افزايش داده است. بدین‌شکل مشكل روی هم افتادن بافت‌های سینه كه ممكن است باعث عدم تشخیص سرطان شود نیز حل می‌شود.

بنابراین، می‌توان ادعا کرد که تعادل مناسبی بین دوز اشعه تابش شده و کیفیت تصویر این دستگاه وجود دارد. خوشبختانه با مراجعه مرکز ماموگرافی بیمارستان عدل تهران به‌عنوان بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال تهران، می‌توانید از مزایای عالی این دستگاه بهره‌مند شوید.

مزایا و کاربردهای ماموگرافی چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزایای ماموگرافی، دقت بالای آن است (حدود 85 تا 90 درصد). از دیگر مزایا و کاربردهای انجام به‌موقع آن در بهترین مرکز ماموگرافی تهران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این آزمایش به خانم‌ها اجازه می‌دهد تا از سلامت سینه‌های خود مطمئن شوند. البته با وجود آن امکان تشخیص سرطان سینه آقایان نیز وجود دارد.
 • خطر نیاز به شیمی‌درمانی و مرگ ناشی از سرطان سینه را کاهش می‌دهد. زیرا در اغلب موارد امکان تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه ظهور توده را فراهم می‌کند.
 • برای تشخیص انواع سرطان سینه مانند سرطان داکتال مهاجم و سرطان لوبولار مهاجم مفید است.
 • پس از انجام این آزمایش، پزشک می‌تواند در مورد انجام سایر تست‌های تشخیصی مانند سونوگرافی و بیوپسی (نمونه‌برداری) از بافت سینه تصمیم‌گیری کند.

جالب است بدانید که اخیرا محققان متوجه شده‌اند که انجام مرتب آزمایش، میزان ابتلا به توده بدخیم پستان را تا 15 درصد کاهش می‌دهد. پس برای مراجعه منظم به مرکز تصویربرداری دکتر تقی لو به‌عنوان یک مرکز ماموگرافی خوب در غرب تهران تعلل نکنید!

جهت دریافت نوبت بخش ماموگرافی از مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران زیر نظر دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

021-22065880

آمادگی‌های لازم برای مراجعه به مرکز ماموگرافی

اگرچه قبل از انجام این آزمایش یک دستورالعمل کامل به شما ارائه می‌شود، اما بهتر است به نکات زیر نیز توجه کنید:

 • اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، حتما به پزشک معالج یا رادیولوژیست خود اطلاع دهید. زیرا تابش اشعه ایکس برای جنین خطرناک است و بهتر است در این شرایط سونوگرافی سینه انجام دهید.
 • در صورتی‌که اخیراً تزریق واکسن داشته‌اید، پروتز سینه دارید یا سابقه ابتلا به سرطان پستان را دارید، حتماً از قبل به پزشک اطلاع دهید.
 • بهتر است در دوران قاعدگی یا هفته قبل از شروع آن برای انجام این روش اقدام نکنید. زیرا در این دوران بافت سینه حساس و تحریک‌پذیر است و ممکن است در طول آزمایش احساس ناراحتی بیشتری کنید.
 • قبل از این آزمایش تمام جواهرات و وسایل فلزی خود را خارج کنید، دوش بگیرید و از دئودورانت، عطر، لوسیون یا پودر بدن استفاده نکنید. زیرا می‌توانند در کیفیت تصاویر اختلال ایجاد کنند.

در روز مراجعه به مرکز ماموگرافی، برنامه غذایی معمول خود را دنبال کنید و داروهای خود را مصرف کنید.

نحوه انجام آزمایش در بهترین مرکز ماموگرافی غرب تهران

برای انجام این آزمایش، جلو دستگاه می‌ایستید و از شما خواسته می‌شود که هر بار یک سینه خود را روی صفحه تکیه‌گاه قرار دهید. سپس رادیولوژیست با هدایت یک صفحه موازی روی تکیه‌گاه، سینه شما را بین دو صفحه محصور و فشرده می‌کند. ممکن است در این لحظه کمی احساس درد و ناراحتی کنید.

زمانی‌که دستگاه اشعه ایکس تولید می‌کند، صفحه آشکارساز مقابل آن سیگنال‌های الکترونیکی را به کامپیوتر ارسال می‌کند تا یک تصویر دیجیتال تشکیل شود.

فشرده‌سازی سینه علاوه‌بر ثابت نگهداشتن آن، شکل سینه را نیز یکنواخت می‌کند تا اشعه ایکس بتواند از مسیر کوتاه‌تری عبور کند و به آشکارساز برسد. بدین‌شکل، به دوز تابش کمتری نیاز است و کیفیت تصویر نیز بهبود پیدا می‌کند.

کل این فرآیند در بهترین مرکز ماموگرافی حدود 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد و می‌توانید بعد از انجام آن بلافاصله فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.

اصولاً نتایج ماموگرافی توسط رادیولوژیست تفسیر می‌شود و به‌صورت یک گزارش در اختیار پزشک معالج قرار می‌گیرد.

تصویر دستگاه ماموگرافی

عوارض و خطرات احتمالی ماموگرافی

از خطرات و عوارض احتمالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ماموگرافی کمی درد دارد و فشرده‌سازی بافت سینه در حین انجام آن برای برخی از خانم‌ها ناراحت‌کننده‌ است. حتی ممکن است باعث بروز التهاب و کبودی شود.
 • اگرچه دستگاه ماموگرافی در مقایسه با دستگاه‌های رایج، سینه‌های شما را در معرض مقادیر کمی اشعه قرار می‌دهد، اما نمی‌توان انکار کرد که احتمال کمی برای بروز سرطان در اثر قرار گرفتن بیش‌از‌حد در معرض اشعه ایکس وجود دارد.
 • می‌تواند باعث بروز ناهنجاری‌های ژنتیکی در جنین شود. زنان باردار باید از انجام آن امتناع کنند.
 • در این آزمایش احتمال بروز مثبت کاذب 5 تا 15 درصد است. به‌همین‌دلیل، اگر پزشک یافته‌های غیرطبیعی مشاهده کند ممکن است دستور انجام سونوگرافی یا بیوپسی را نیز بدهد.

مراجعه به بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال تهران

قابل ذکر است که تجهیزات تصویربرداری بیمارستان عدل تهران با مدیریت دکتر تقی لو به‌عنوان بهترین مرکز ماموگرافی دیجیتال تهران مدام به‌روز می‌شوند و همین مساله در افزایش رضایتمندی بیماران و پزشکان معالج و کاهش دوز تابشی و عوارض ماموگرافی بسیار موثر است.

خدمات

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

 مقالات مرتبط ماموگرافی

روش‌ های غربالگری سرطان سینه

روش‌ های غربالگری سرطان سینه

درباره غربالگری سرطان سینه و آزمایش‌های مرتبط با آن چه اطلاعاتی دارید؟ آیا می‌دانید از چه سنی باید برای انجام آن اقدام کنید؟ در این زمینه با ما همراه باشید!

روش‌های تشخیص سرطان سینه در مردان

روش‌های تشخیص سرطان سینه در مردان

آقایان ممکن است ندانند که برای آنها نیز هرگونه تغییر در سینه‌ها، از جمله توده‌هایی در سینه یا ناحیه زیر بغل یا حتی تغییر در نوک پستان می‌تواند نشانه سرطان سینه مردان باشد.