ماموگرافی سه بعدی چیست؟ بررسی مزایا و عوارض آن

بانوان 40 ساله و بالاتر باید آزمایش ماموگرافی را برای کمک به تشخیص سرطان سینه شروع کنند. اکنون به لطف ماموگرافی سه بعدی می‌توان به تشخیص دقیق‌تر سرطان سینه کمک کرد. این فناوری یک ابزار پیشرفته است که روی سینه‌های بانوان حرکت می‌کند تا بررسی عمیق‌تر را انجام دهد و تصاویر واضح و دقیقی بگیرد.

رادیولوژیست این تصاویر را به صورت متوالی مشاهده می‌کند تا بتواند تومور را تشخیص دهد. در این بررسی به طور کامل در مورد ماموگرافی دیجیتال سه بعدی صحبت می‌کنیم.

ماموگرافی سه بعدی چیست؟

ماموگرافی سه بعدی یا توموسنتز دیجیتال سینه یک فناوری پیشرفته مورد تایید FDA است که چندین تصویر با اشعه ایکس دوز پایین از بافت پستان می‌گیرد تا تصویری سه بعدی از سینه را بازسازی کند.

نحوه کار دستگاه به این صورت است که یک لوله به صورت قوسی روی سینه بانوان می‌چرخد تا از نواحی مختلف با استفاده از اشعه ایکس تصویر بگیرید. حدود 4 ثانیه طول می‌کشد تا یک تصویر به دست آید. تصاویر دیگر نیز یکی از پس از دیگری به کامپیوتر ارسال می‌شوند.

تصاویر متعدد از برش‌های بافت سینه به پزشکان تصویر واضح‌تری از توده‌های سینه می‌دهند و تشخیص سرطان سینه را آسان‌تر می‌کند.

ماموگرافی سه بعدی

مزایای ماموگرافی سه بعدی چیست؟

توموسنتز دیجیتال سینه برای بیماران جهت غربالگری و تصویربرداری تشخیصی سرطان پستان مفید خواهد بود. این روش  به ویژه برای زنانی که غربالگری اولیه را دریافت می‌کنند و برای کسانی که بافت سینه متراکم دارند، مفید خواهد بود. در ادامه به 5 مزیت اصلی ماموگرافی سه بعدی اشاره کرده‌ایم:

تشخیص واضح و دقیق‌تر

بافت متراکم پستان که اغلب در زنان جوان‌ یافت می‌شود، ممکن است باعث ایجاد سایه‌هایی شود که دلیلش همپوشانی بافت سینه است.

این سایه‌ها اغلب تومورها را از ماموگرافی دو بعدی سنتی پنهان می‌کند، ماموگرافی سه بعدی از زوایای مختلف از پستان عکس می‌گیرد. در نتیجه نمای بهتری را از داخل و اطراف بافت سینه ارائه می‌دهد.

تشخیص زودهنگام

بافت همپوشانی سینه می‌تواند سرطان‌های کوچک را در اسکن دو بعدی پنهان کند. با این حال، با مامو سه بعدی، تصاویر را می‌توان یک به یک تجزیه و تحلیل کرد. این بدان معناست که ماموگرافی دیجیتال سه بعدی به تشخیص زودهنگام سرطان کمک می‌کند.

استرس و اضطراب کمتر

ماموگرافی سه بعدی می‌تواند به کاهش هشدارهای کاذب کمک کند. افزایش دقت در تشخیص ساختارهای غیرطبیعی که توسط یک نمای سه بعدی از پستان ارائه می‌شود، تعداد جلسات غیرضروری برای زنان جهت اسکن و انجام بیوپسی را کاهش می‌دهد.

ایمنی و تاثیرگذاری بیشتر

بانوان در طول یک آزمایش مامو سه بعدی، کمترین میزان تشعشع اضافی را تجربه خواهند کرد. این دوز کمتر هیچ خطری برای بیمار ندارد. سازمان غذا و دارو (FDA) قبل از تایید غربالگری و استنفاده از ماموگرافی 3 بعدی، موضوع تشعشع را مورد مطالعه قرار داد و به این نتیجه رسید که مزایای آن بیشتر از هر خطر احتمالی است.

تفاوت ماموگرافی سه بعدی با ماموگرافی معمولی چیست؟

تفاوت اصلی در نحوه پردازش تصاویر است. در ماموگرافی معمولی، بافت پستان و تومورها به رنگ سفید ظاهر می‌شوند.

غربالگری سنتی فقط تصاویری از بالا و کنار سینه ارائه می‌دهد (فقط دو تصویر). در مقایسه، یک ماموگرافی سه بعدی حدود 300 تصویر ایجاد می‌کند. این تصاویر به صورت برش‌هایی ارائه می‌شوند که رادیولوژیست را قادر می‌سازند تا بافت پستان را با جزئیات بهتری ببیند.

روش ماموگرافی دیجیتال سه بعدی برای بانوانی که سینه‌هایی با بافت متراکم دارند، بهترین روش خواهد بود.

ناگفته نماند، غربالگری مامو سه بعدی تفاوتی با غربالگری دو بعدی ندارد.

عوارض ماموگرافی سه بعدی

چندین خطر بالقوه برای توموسنتز دیجیتال سینه شناسایی شده است که عبارتند از:

  • تست‌های مثبت کاذب
  • درد یا ناراحتی
  • سرطان ناشی از تشعشع (بسیار نادر)

در مواردی که ماموگرافی سه بعدی با ماموگرافی دو بعدی ترکیب می‌شود، قرار گرفتن در معرض اشعه بیشتر است. با این حال، خطر کلی سرطان ناشی از تشعشع هنوز بسیار کم است.

درنهایت، هیچگونه منع مصرف مطلق (دلایل عدم انجام غربالگری) برای ماموگرافی سه بعدی وجود ندارد.

جهت دریافت نوبت بخش ماموگرافی از مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران با مدیریت دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

021-22065880

آیا ماموگرافی سه بعدی دوز اشعه بالاتری دارد؟

تفاوت زیادی بین ماموگرافی دو بعدی و سه بعدی از نظر قرارگیری در معرض اشعه وجود ندارد. ماموگرافی سه بعدی مانند تمام دستگاه‌های اشعه ایکس، شما را در معرض دوزهای کم اشعه قرار می‌دهد. یک دستگاه ماموگرافی سه بعدی معمولاً به اندازه یک ماموگرافی دو بعدی اشعه آزاد می‌کند.

در واقع، قرار گرفتن در معرض تابش اشعه در طول مامو سه بعدی می‌تواند بیشتر یا کمتر از ماموگرافی دو بعدی باشد و تا حد زیادی به مدل و برند دستگاه مامو نیز مرتبط است.

چه افرادی نیاز به ماموگرافی سه بعدی دارند؟

به تمامی بانوان بالای 40 سال به زمان مناسب ماموگرافی است؛ توصیه می‌شود به طور منظم آزمایش ماموگرافی انجام دهند. اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید یا در معاینه پستان خود توده‌ای را تشخیص دادید، غربالگری در سنین پایین‌تر را نیز شروع کنید. هر فردی که نیاز به غربالگری سینه دارد باید ماموگرافی دیجیتال سه بعدی را در نظر بگیرد.  

به خصوص بانوانی که بافت سینه متراکم دارند، ممکن است از این روش سود ببرند، زیرا تصاویر واضح‌تری ارائه می‌دهد. توموسنتز دیجیتال سینه احتمال مشاهده مثبت کاذب پزشکان را کم می‌کند تا تشخیص دقیق‌تر باشد.

استفاده از ماموگرافی 3D می‌تواند تشخیص زودهنگام سرطان سینه را برای پزشکان آسان‌تر کند.

انجام ماموگرافی در مرکز سی تی اسکن دکتر تقی لو

ما در «تصویربرداری دکتر تقی لو» بر این باوریم که ماموگرافی سه بعدی مزایای گسترده‌ای را برای بیماران ما فراهم می‌کند که بیشتر از ماموگرافی دو بعدی مفید است.

شما می‌توانید در بهترین مرکز ماموگرافی غرب تهران از مزایای دستگاه فوق پیشرفته از دستگاه MAMMOMAT زیمنس بهره ببرید تا هرگونه احتمال توده سرطانی به طور دقیق تشخیص داده شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02122065880 تماس بگیرید.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *