هیستروسونوگرافی چیست؟ کاربردها، عوارض و نحوه آزمایش

هیستروسونوگرافی چیست؟

هیستروسونوگرافی که با عنوان سونو هیستروگرافی نیز شناخته شده است، نوع خاصی از سونوگرافی است که از امواج صوتی برای تولید تصاویری از داخل رحم استفاده می‌کند. معمولاً از آن برای تشخیص علت بروز بسیاری از مشکلات زنان مانند خونریزی بدون دلیل واژن، ناباروری و سقط‌های مکرر استفاده می‌شود.

در سونو هیسترو، سونوگرافیست ساختارها و اشکال داخل رحم شما را درحالی‌که رحم با آب نمک استریل پر شده است، ثبت می‌کند. به‌همین‌دلیل، از آن با نام سونوگرافی انفوزیون محلول نمکی نیز یاد می‌شود.

هیستروسونوگرافی چه کاربردهایی دارد؟

هیستروسونوگرافی نسبت به سایر روش‌های تصویربرداری که به پزشک کمک می‌کنند تا داخل رحم شما را ببیند، کمتر تهاجمی است. اصولاً این روش می‌تواند مشکلاتی را در ساختار دیواره رحم نشان دهد که ممکن است علائمی مانند درد لگن، خونریزی غیرطبیعی واژن یا ناباروری را ایجاد کنند.

به‌همین‌دلیل، در شرایط زیر معمولا پزشک متخصص زنان از شما می‌خواهد که آن را انجام دهید:

 • پریودهای شما سنگین‌تر یا طولانی‌تر از حد معمول شده‌اند.
 • در بین قاعدگی‌ها خونریزی واژینال دارید.
 • درد لگنی دارید که با گذشت زمان بهبود پیدا نکرده است.
 • مدت طولانی است که نمی‌توانید باردار شوید.
 • سابقه دو یا چند سقط جنین داشته‌اید.

انواع ناهنجاری‌هایی که سونو هیستروگرافی می‌تواند نشان دهد:

 • پولیپ رحم
 • فیبروم رحم
 • ضایعات یا توده‌های بدخیم رحم
 • نقایص مادرزادی و شکل غیرمعمول رحم
 • چسبندگی آندومتر
 • علائم اندومتریوز
 • علائم سرطان آندومتر
 • انسداد لوله‌های فالوپ

تعیین محل برخی از ناهنجاری‌ها، مانند فیبروم یا پولیپ، هنگام ایجاد یک استراتژی درمانی برای بیمار مهم است. بنابراین، آگاهی از اندازه، شکل و محل ساختارهای داخل رحم با این روش، می‌تواند به پزشک شما کمک کند تا به یک تشخیص قطعی و روش درمانی مناسب برسد.

هیستروسونوگرافی یا سونو هیستروگرافی

قبل از سونو هیستروگرافی چه کار باید کرد؟

باید بدانید که اگر باردار هستید یا عفونت و بیماری التهابی لگن (PID) دارید، امکان انجام هیستروسونوگرافی را ندارید.

همچنین بهترین زمان برای انجام سونو هیسترو، پس از پایان دوره قاعدگی و قبل از تخمک‌گذاری است. یعنی تقریبا 10 روز پس از شروع قاعدگی! چراکه در این زمان پوشش رحم کمترین ضخامت را دارد و پزشک می‌تواند آن را به وضوح ببیند. همچنین خطر عفونت رحم و از دست دادن ناخواسته جنین به حداقل می‌رسد. البته اگر در دوران یائسگی هستید، چنین محدودیتی ندارید و می‌توانید این روش را در هر زمانی انجام دهید.

معمولاً هیچ آمادگی خاصی قبل از آزمایش لازم نیست. فقط ممکن است به شما توصیه شود که قبل از مراجعه به مرکز سونوگرافی، مسکن مصرف کنید تا هرگونه ناراحتی احتمالی به حداقل برسد. گاهی نیز پزشک برای کنترل خونریزی نامنظم، یک دارو برای شما تجویز می‌کند. حتما از قبل آن را مصرف کنید. همچنین بهتر است یک لباس راحت و گشاد بپوشید. زیرا لازم است بخشی از لباس‌های خود را درآورید.

نحوه انجام سونو هیستروگرافی چگونه است؟

این سونوگرافی سه‌ بعدی بسیار شبیه به معاینه زنان انجام می‌شود. سونوگرافیست ابتدا یک اسپکولوم را در دهانه واژن قرار می‌دهد تا بافت آن کمی بازتر شود. سپس برای انجام سونوگرافی ترانس واژینال اقدام می‌کند و مبدل یا پروب دستگاه را درون واژن شما قرار می‌دهد. پس از داخل شدن، مبدل تصاویری از داخل رحم ثبت می‌کند که روی صفحه نمایش داده می‌شوند.

در مرحله بعد سونوگرافیست، سونو هیسترو را برای بررسی دقیق‌تر ناهنجاری‌های رحم انجام می‌دهد. ابتدا مبدل دستگاه خارج می‌شود تا یک کاتتر (لوله باریک) از طریق واژن وارد حفره رحم شود. سپس با استفاده از این لوله، مقدار کمی آب نمک (سالین) استریل به داخل حفره رحم تزریق می‌شود. در نهایت، دوباره مبدل دستگاه وارد واژن می‌شود تا وضعیت پوشش داخلی رحم بررسی شود.

کل این فرایند حدود 30 دقیقه طول می‌کشد.

مراقبت‌های لازم بعد از سونو هیسترو چیست؟

شما باید بتوانید پس از هیستروسونوگرافی به خانه بروید و به روال عادی خود بازگردید. البته ممکن است متوجه بروز علائم زیر شوید، اما اصلا جای نگرانی نیست:

 • ممکن است تا چند ساعت بعد از آزمایش، خروج ترشحات آبکی از واژن داشته باشید. در واقع این ترشحات همان آب نمکی است که به داخل رحم تزریق شده و از بدن شما خارج می‌شود.
 • شاید درد یا گرفتگی خفیف داشته باشید. مصرف داروهای ضدالتهاب و ضددرد با تشخیص پزشک به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.
 • ممکن است تا چند روز متوجه لکه‌بینی و خروج ترشحات قرمز یا قهوه‌ای رنگ از واژن شوید. این مسئله معمولاً به‌‎دلیل تحریک و سایش مبدل دستگاه سونوگرافی با دیواره واژن و رحم ایجاد می‌شود و خطرناک نیست.
 • بهتر است تا یک هفته فعالیت بدنی سنگین نداشته باشید، بیشتر استراحت کنید و از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید.

خطرات و محدودیت‌های هیستروسونوگرافی چیست؟

هیستروسونوگرافی از اشعه یونیزان استفاده نمی‌کند. به‌همین‌دلیل، هیچ اثر مضر شناخته شده‌ای ندارد. همچنین تصویر واضحی از بافت‌های نرمی که در عکسبرداری با اشعه ایکس به خوبی نشان داده نمی‌شوند، ارائه می‌دهد.

سونو هیستروگرافی یک روش کم‌ خطر و ایمن است و عوارض جانبی اندکی دارد. ممکن است در حین انجام آن، کمی احساس ناراحتی کنید، اما از قبل مصرف داروهای مسکن می‌تواند کمک‌کننده باشد.

معمولاً اگر در بهترین سونوگرافی غرب تهران این آزمایش را انجام دهید، احتمال کمی برای عفونت واژینال وجود دارد.  سونوگرافیست شما می‌تواند با انجام اقداماتی مانع از بروز آن شود.

هیستروسونوگرام ممکن است در شرایط بالینی خاصی دارای محدودیت‌هایی باشد. به عنوان مثال، در بیماران مبتلا به تنگی دهانه رحم، قرار دادن کاتتر در کانال دهانه رحم برای تزریق سالین ممکن است دشوار باشد. انبساط اندک حفره رحم بعد از تزریق سالین نیز ممکن است مانع از دریافت تصاویر باکیفیت شود. این مسئله معمولاً در شرایطی رخ می‌دهد که بیمار دارای اسکار (جای زخم) یا فیبروم در دیواره رحم است.

همچنین سونو هیستروگرام در ارزیابی باز یا بسته بودن لوله‌ های فالوپ، به اندازه روش‌های تصویربرداری دیگر دقیق نیست. از این رو، در مواردی‌که پزشک شما مشکوک به ناهنجاری لوله‌های فالوپ باشد، ممکن است هیستروسالپنگوگرافی را برای بررسی بیشتر توصیه کند.

تفسیر نتایج هیستروسونوگرافی به عهده چه کسی است؟

اصولاً هیستروسونوگرافی توسط پزشک متخصص رادیولوژی و سونوگرافی انجام می‌شود. در نهایت نیز تصاویر آن توسط وی تفسیر شده و در قالب یک گزارش برای پزشک معالج شما ارسال می‌شود. سپس پزشک براساس داده‌های بدست‌آمده روند درمان را تعیین می‌کند.

اگر به دنبال یک مرکز سونوگرافی پیشرفته برای انجام هیستروسونوگرافی هستید، پیشنهاد ما به شما مراجعه به مراکز تصویربرداری دکتر تقی لو در غرب و شرق تهران است.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *