سونوگرافی سینه یا پستان چیست؟ کاربرد، نحوه انجام و مراقبت‌های لازم

سونوگرافی سینه چیست؟

یکی از بیماری‌های شایعی که برخی از زنان و مردان به آن‌ مبتلا می‌شوند، کیست‌های خوش‌خیم و بدخیم در ناحیه سینه است. برای تشخیص وجود و نوع این تومورها از آزمایش‌های مختلفی استفاده می‌شود که سونوگرافی سینه یکی از بهترین آن‌ها محسوب می‌شود. زمانی‌‌که پزشک ناهنجاری‌هایی را‌ در‌ ناحیه پستان مشاهده می‌کند یا تغییراتی را در ماموگرافی می‌بیند، از این روش غیرتهاجمی استفاده می‌کند.

در سونوگرافی پستان، تکنسین مبدل دستگاه اولتراسوند را روی پوست می‌چرخاند.‌ با کمک این دستگاه امواج صوتی به بافت سینه ارسال می‌شوند و انعکاس این‌ امواج به‌صورت تصاویری سیاه و سفید یا رنگی روی صفحه به‌‌نمایش درمی‌آید.

بهترین زمان انجام سونوگرافی سینه چه موقع است؟

بهترین زمان برای انجام سونوگرافی سینه، یک هفته قبل از چرخه قاعدگی است. چراکه در زمان سیکل قاعدگی، سینه‌ها بسیار حساس می‌شوند و حتی دچار ورم هستند. بنابراین، در صورت وجود درد یا برای انجام غربالگری سرطان سینه بهتر است با فاصله از دوران قاعدگی این روش‌ را انجام دهید.

پزشکان معمولاً زمانی سونوگرافی برست را توصیه می‌کنند که توده‌ای قابل مشاهده در این نواحی وجود داشته باشد. این توده‌ها در ماموگرافی به‌صورت غیرطبیعی خود را نشان می‌دهند و پزشک برای تشخیص بهتر به سراغ سونوگرافی می‌رود.

کاربردهای سونوگرافی پستان

همان طور که ذکر کردیم؛ عمدتاً برای مشاهده ناهنجاری‌هایی که در‌ ناحیه پستان وجود دارد بکار می‌رود. جالب است بدانید که این روش‌ به‌تنهایی برای تشخیص سرطان سینه مناسب نیست؛ زیرا ممکن است برخی از علائم اولیه سرطان مانند رسوبات کوچک کلسیم و میکروکلسیفیکاسیون را نشان ندهد.

به‌طور کلی،‌ سونوگرافی پستان برای موارد زیر کاربرد دارد:

 • بافت سینه آنقدر متراکم باشد که در ماموگرافی سه بعدی قابل مشاهده نباشد.
 • فرد به‌دلیل حاملگی نمی‌تواند از ماموگرافی استفاده کند، چراکه در این روش از اشعه استفاده می‌شود.
 • کمتر از ۲۵ سال سن داشته باشد.
 • برای بررسی غدد لنفاوی
 • هدایت سوزن در بیوپسی سینه
 • برداشتن مایع از کیست
سونوگرافی سینه

نحوه انجام سونوگرافی سینه چگونه است؟

زمانی‌که برای سونوگرافی مراجعه می‌کنید در ابتدا پزشک یا تکنسین تمامی روند را برای شما توضیح می‌دهد.‌ این آزمایش به دارو یا غذای خاصی نیاز ندارد. بنابراین، می‌توانید روال عادی خود را در پیش بگیرید.

در روز سونوگرافی از هیچ لوسیون،‌ کرم و پودری روی سینه‌ها استفاده نکنید.

نکته مهم دیگر آن است که لباسی راحت بپوشید تا به‌آسانی بالا برود و تکنسین بتواند مبدل را در ناحیه پستان بچرخاند.

نحوه انجام آزمایش سونوگرافی سینه به صورت زیر است:

 1. قبل از آزمایش تمامی جواهرات و اجسام فلزی را از قسمت کمر به بالا درآورید.
 2. برخی اوقات باید لباس مخصوصی را بپوشید که خود کلینیک برای سونوگرافی برست درنظر گرفته است.
 3. روی میز سونوگرافی دراز می‌کشید و دستانتان را بالای سر یا در کنار خود قرار می‌دهید.
 4. تکنسین یک ژل شفاف را روی پوست ناحیه پستان قرار می‌دهد. این ژل به عملکرد بهتر مبدل کمک می‌کند.
 5. سپس تکنسین مبدل را روی پوست فشار و حرکت می‌دهد تا تصاویر را ضبط و ارسال کند.
 6. بعد از اتمام کار، ژل از روی بدنتان پاک می‌شود و می‌توانید از جای خود بلند شوید.
 7. در‌نهایت، نتیجه سونوگرافی پرینت گرفته می‌شود و برای پزشک ارسال خواهد شد یا آنکه به شما داده می‌شود تا در‌ اختیار پزشک خود قرار دهید.

لازم به ذکر است که بعد از سونوگرافی پستان به مراقبت‌های خاصی نیاز ندارید و می‌توانید به زندگی‌ روزمره خود بازگردید.

برخی اوقات،‌ پزشک دستگاهی به‌نام پروب داپلر را به مبدل اضافه می‌کند تا سرعت جریان خود را بسنجد که به آن سونوگرافی داپلر می‌گویند.

نحوه تفسیر سونوگرافی پستان

سونوگرافیست یا رادیولوژیست، شخصی است که برای تفسیر سونوگرافی پستان آموزش دیده و می‌تواند آن‌را تجزیه و تحلیل کند. رادیولوژیست، گزارشی‌ را که از مشاهده تصاویر سونوگرافی می‌نویسد برای پزشک شما ارسال می‌کند. پزشک با مطالعه آن، نتیجه را به شما اطلاع می‌دهد تا درمان‌های لازم را پیش بگیرید.

برخی اوقات، برای تجویز دارو یا درمان به معاینات بیشتری احتیاج‌ دارید یا آنکه ممکن است بعد از مدتی به تصاویر جدیدتر نیاز باشد‌. در این هنگام، پزشک مجدداً انجام سونوگرافی برست را برایتان تجویز می‌کند. سونوگرافی مجدد برای تشخیص موثر بودن درمان بسیار کاربردی است و به شما کمک می‌کند تا داروها و رو‌ش‌های مفید را ادامه دهید.

جهت انجام انواع تصویربرداری در مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران با مدیریت دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۰۶۵۸۸۰

هزینه سونوگرافی پستان در سال 1403 چقدر است؟

در زمینه قیمت و هزینه سونوگرافی پستان باید به این نکته اشاره کنیم که این مورد تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد. از مهم‌ترین موارد می‌توان به تخصص پزشک، هزینه کلینیک، نوع سونوگرافی و تجهیزات مورد استفاده اشاره کرد.

سونوگرافی روشی موثر برای تشخیص وجود توده در ناحیه پستان است.‌ به‌همین دلیل، باید در کلینیکی معتبر و زیرنظر تکنسین‌های ماهر آن‌را انجام دهید. علاوه‌بر کادر درمان، این کلینیک‌ها باید از تجهیزات به‌روز نیز برخوردار باشند تا تصاویری مخابره شده از داخل بدن کیفیت بهتری داشته باشد.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

انواع سردرد و علت هر کدام از آنها

علامت اصلی سردرد احساس درد در ناحیه سر و صورت است. محققان متوجه شده‌اند که از نظر علت، مدت، شدت و محل بروز درد، انواع سردرد وجود دارد که سردرد تنشی شایع‌ترین آنهاست.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *