سونوگرافی ترانس واژینال چیست و چه کاربردهایی دارد؟

سونوگرافی ترانس واژینال که اندو واژینال نیز نامیده می‌شود، نوعی سونوگرافی داخلی است که برای بررسی اندام‌های لگنی زنان به‌خصوص اندام‌های دستگاه تناسلی شامل رحم، لوله‌های فالوپ، تخمدان‌ها، دهانه رحم و واژن انجام می‌شود. برخلاف سونوگرافی معمولی شکم یا لگن که در آن‌ها مبدل دستگاه اولتراسوند روی پوست و در قسمت بیرونی لگن قرار می‌گیرد؛ در سونوگرافی واژینال، سونوگرافیست مبدل لوله‌مانند را حدود 5 تا 8 سانتی‌متر وارد کانال واژن می‌کند. بدین‌شکل، تصاویر دقیق‌تری از اندام‌های لگنی برای تشخیص بیماری، نظارت بر بارداری یا برنامه‌ریزی برای جراحی به‌دست می‌آید.

کاربردهای سونوگرافی ترانس واژینال چیست؟

اصولاً سونوگرافی ترانس واژینال می‌تواند موارد زیر را بررسی کند:

 • شکل، وضعیت و اندازه تخمدان‌ها و رحم
 • ضخامت و طول دهانه رحم
 • ضخامت میومتر و آندومتر رحم
 • میزان جریان خون در اندام‌های لگن
 • شکل و ساختار مثانه

به‌همین‌دلیل، پزشکان ممکن است به دلایل زیر درخواست انجام آن را کنند:

 • بررسی علت دریافت نتایج غیرطبیعی از معاینه لگن یا شکم
 • تشخیص علت خونریزی واژینال غیرطبیعی مانند خونریزی پس از یائسگی
 • بررسی علت درد لگن
 • تشخیص بیماری التهابی لگن و اندومتریوز
 • تشخیص حاملگی خارج از رحم
 • بررسی علت ناباروری
 • شناسایی کیست یا فیبروم رحم
 • ارزیابی محل قرارگیری آی یو دی 

جالب است بدانید که امکان انجام این نوع سونوگرافی در دوران بارداری نیز وجود دارد. چراکه می‌تواند به موارد زیر کمک کند:

 • کنترل ضربان قلب جنین
 • تایید تاریخ زایمان
 • ارزیابی دقیق وضعیت جفت و بررسی ناهنجاری‌های آن
 • ارزیابی احتمال سقط جنین یا زایمان زودرس با مشاهده وضعیت دهانه رحم
 • تشخیص علت هرگونه خونریزی غیرطبیعی در دوران بارداری
سونوگرافی ترانس واژینال

آمادگی های لازم قبل از انجام چگونه است؟

سونوگرافی ترانس واژینال یک اسکن ساده و بدون درد است که به آمادگی بسیار کمی نیاز دارد. قبل از انجام آن نیازی به ناشتا بودن نیست.

بسته به دستور پزشک و دلایل انجام آن، ممکن است لازم باشد مثانه شما خالی یا تا حدی پر باشد.

اگرچه می‌توان آزمایش را در هر مرحله از چرخه قاعدگی انجام داد؛ اما بهترین زمان سونوگرافی واژینال، از روز 5 تا 11 سیکل قاعدگی است. به‌خصوص اگر بین دوره‌های قاعدگی شما خونریزی وجود داشته باشد.

اگر در دوران قاعدگی هستید یا اگر لکه‌بینی دارید، باید قبل از سونوگرافی نوار بهداشتی یا تامپون خود را بردارید. سپس لباس‌های خود را در می‌آورید و یک روپوش مخصوص می‌پوشید. تکنسین به شما کمک می‌کند که روی تخت معاینه به پشت دراز کشیده و زانوهای خود را خم کنید.

نحوه انجام سونوگرافی ترانس واژینال

مانند سونوگرافی رکتال که یک سونوگرافی داخلی است و مبدل از طریق مقعد وارد راست‌روده می‌شود؛ در سونوگرافی اندو واژینال نیز سونوگرافیست مبدل دستگاه را با کاندوم و ژل روان‌کننده می‌پوشاند و سپس آن را وارد واژن می‌کند. اگر سابقه حساسیت به لاتکس را دارید، حتما از قبل ذکر کنید تا در صورت لزوم از یک نوع روکش دیگر استفاده شود.

هنگامی‌که سونوگرافیست مبدل را وارد می‌کند، ممکن است کمی احساس فشار، درد و سوزش کنید. مشابه شرایطی‌که در طی آزمایش پاپ اسمیر پزشک اسپکولوم را وارد واژن شما می‌کند.

هنگامی‌که مبدل به خوبی در داخل واژن قرار گرفت، امواج صوتی را ارسال می‌کند. سپس انعکاس این امواج از اندام‌های داخلی را به کامپیوتر ارسال می‌کند. کامپیوتر پس از پردازش، تصاویری از داخل لگن شما روی مانیتور نشان می‌دهد. اصولاً سونوگرافیست، مبدل را درحالی‌که هنوز در داخل بدن شما است به آرامی می‌چرخاند. این کار کمک می‌کند تا یک تصویر جامع از اندام‌های لگنی ارائه شود.

کل این فرآیند معمولاً 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد. بعد از اتمام آن مبدل خارج شده و می‌توانید لباس‌های خود را بپوشید و به منزل بازگردید.

انواع سونوگرافی ترانس واژینال

گاهی پزشک به‌ جای سونوگرافی ترانس واژینال که نحوه انجام آن در بخش قبلی توضیح داده شد؛ سونوهیستروگرافی و سونوگرافی با تزریق محلول نمکی (SIS) را تجویز می‌کند.

این کار باعث شناسایی بهتر هرگونه ناهنجاری احتمالی در داخل رحم می‌شود. زیرا محلول نمکی عضلات رحم را اندکی کشیده و از حالت انقباض خارج می‌کند.

اگرچه سونوگرافی واژینال را می‌توان بر روی یک زن باردار یا مبتلا به عفونت انجام داد؛ اما سونوهیسترو رحم را نمی‌توان در این شرایط انجام داد.

هزینه سونوگرافی ترانس واژینال، کمی بیشتر از انواع معمولی است.

آیا سونوگرافی واژینال درد دارد؟

سونوگرافی واژینال معمولا دردناک نیست، اما لحظه قرار دادن مبدل در داخل واژن ممکن است ناراحت‌کننده باشد. به‌همین‌دلیل، از قبل یک ژل روان‌کننده روی مبدل مالیده می‌شود.

معمولا این نوع سونوگرافی هیچ عارضه‌ای ندارد و بیمار می‌تواند پس از انجام آن به فعالیت‌های عادی خود بازگردد.

مراقبت‌های لازم بعد از سونوگرافی ترانس واژینال

در اغلب موارد نیاز به مراقبت خاصی نیست.

ممکن است پس از انجام آزمایش متوجه خروج ترشحات جزئی و ژل روان‌کننده از واژن شوید. این مسئله طبیعی است و در عرض 24 ساعت برطرف می‌شود.

بهتر است در این مدت از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید و اجازه دهید التهاب بافت واژن و دهانه رحم کمی کاهش پیدا کند.

در کدام مرکز برای انجام سونوگرافی ترانس واژینال اقدام کنیم؟

مراکز تصویربرداری دکتر تقی لو در غرب و شرق تهران به عنوان بهترین سونوگرافی شرق تهران دارای دستگاه‌های تخصصی اولتراسوند به همراه پروب ترانس واژینال هستند. در این مراکز متخصصان سونوگرافیست ماهر نتایج آزمایش را تفسیر و در قالب یک گزارش به پزشک متخصص ارائه می دهند.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *