سی تی اسکن ریه چیست؟ تشخیص بیماری و ناهنجاری ها

سرطان ریه یکی از بیشترین مرگ‌ومیرهای ناشی از سرطان در مردان و زنان را شامل می‌شود. طبق گزارش انجمن سرطان آمریکا، ۲۵ درصد از مرگ‌ومیر ناشی از سرطان در دنیا ناشی از سرطان ریه است و همین مورد، اهمیت انجام سی تی اسکن ریه و تفسیر آن را آشکار می‌کند. علاوه بر سرطان ریه، تشخیص زودهنگام برای درمان انواع بیماری‌های ریوی و بیماری کرونا مهم و کلیدی است.

سی تی اسکن ریه، سریع و بدون درد است و می‌تواند نقش مهمی ‌در تشخیص زودهنگام سرطان ریه و سایر ناهنجاری‌ها ایفا کند. با تشخیص زودهنگام مشکلات ریوی مانند اسکن ریه کرونا، گزینه‌های درمانی بهتر و گسترده‌تری برای بیمار در دسترس خواهد بود.

سی تی اسکن ریه چیست؟

کلمه سی تی اسکن که مخفف کلمه اسکن توموگرافی کامپیوتری است، نوعی اسکن رادیوگرافی است که از فناوری اشعه ایکس برای ایجاد تصاویر داخلی از قفسه سینه و بدن استفاده می‌کند.

سی تی اسکن ریه یک روش تخصصی است که با دستگاه مخصوص چندین عکس (که به برش نیز معروف هستند) از ریه‌های شما می‌گیرد، سپس این برش‌ها را در کنار هم قرار می‌دهد تا تصویر کاملی از ریه‌ها را برای رادیولوژیست‌ها به وجود بیاورد.

تفسیر سی تی اسکن ریه برعهده رادیولوژیست و متخصص ریه است.

در طول سی تی اسکن ریه، تصاویری از قفسه سینه به رادیولوژیست‌ها و پزشکان ارسال می‌شود که دید واضحی از سلامت ریه‌ها به آن‌ها ارائه می‌دهد.

چه زمانی باید سی تی اسکن برای ریه انجام دهید؟

در کل تصمیم این که اسکن ریه انجام دهید یا خیر به عهده و تشخیص پزشک متخصص است. معمولاً متخصصان برای تشخیص موارد زیر دستور انجام آزمایش سی تی ریه را می‌دهند:

 • توده‌ها
 • ضایعات
 • انسدادها
 • عفونت‌ها
 • التهاب
 • ندول‌های ریوی
 • مجموعه‌ای از بافت غیرطبیعی ریه
 • تومورها
 • بیماری‌های ویروسی خطرناک مانند کرونا

همه این موارد می‌تواند نشانه اولیه سرطان ریه یا نشانه‌ای از وجود سرطان ریه باشد. اگر این مشکلات خیلی زود تشخیص داده شوند، شانس بسیار بیشتری برای درمان موفقیت‌آمیز وجود خواهد داشت.

تصویر سی تی اسکن ریه

تشخیص بیماری کرونا با سی تی اسکن ریه

از تفسیر نتایج اسکن ریه می‌توان در جهت تشخیص ریه سالم و ناسالم و بیماری کرونا یا کووید ۱۹ استفاده کرد.

پزشک متخصص می‌تواند عکس ریه ناسالم را از عکس ریه سالم تشخیص دهد. اگر بیمار علائم کرونا را داشته باشد و اسکن ریه وی نیز حاکی از درگیری ریه باشد، بیمار بلافاصله باید بستری‌شده و تحت پروتکل‌های کرونایی قرار بگیرد.

زمانی که فرد به بیماری کرونا مبتلا باشد، در سی تی اسکن از ریه‌ها، لکه‌های سفیدی مشاهده می‌شود که نشان از درگیری ریه با ویروس کرونا است. در علم پزشکی از اصطلاح کدورت شیشه مات برای این لکه‌های سفید استفاده می‌شود.

کدورت شیشه مات به این دلیل ایجاد می‌شود که در ریه‌های فرد، مایعی ایجاد شده و ریه‌ها با ویروس کرونا درگیر شده‌اند. در این شرایط، میزان درگیری ریه‌ها توسط پزشک متخصص ریه تشخیص داده می‌شود.

در صورتی که فرد به بیماری کرونا مبتلا نبوده یا ریه‌های او درگیر نشده باشند، رنگ ریه‌ها در سی تی اسکن، سیاه خواهد بود.

مزایای سی تی اسکن ریه‌ها چیست؟

اگر هر علائم کوچکی را نادیده بگیرید، می‌تواند طبعات سنگینی داشته باشد. ممکن است درد مکرر قفسه سینه یا سرفه‌های نگران‌کننده‌ای داشته باشید که نسبت به آن‌ها بی‌اهمیت هستید. این مشکلات در ادامه تشدید می‌شوند و حتی ممکن است با مشکل تنفسی جدی مواجه شوید.

تفسیر سی تی اسکن ریه و اسکن ریه کرونا یک راه سریع و آسان برای کنترل سلامت ریه‌های شما خواهد بود. مزایای پیشگیرانه سی تی اسکن برای ریه عبارت‌اند از:

 • تشخیص زودهنگام سرطان ریه
 • اسکن سریع، بدون درد و غیرتهاجمی‌
 • تصویربرداری دقیق با قدرت تشخیص کوچک‌ترین ناهنجاری‌ها
 • بدون نیاز به آرام‌بخش یا دارو
 • نمایش شدت درگیری ریه‌های بیماران کرونایی
 • شناسایی انواع عفونت‌ها، ضایعات، بیماری و انسداد بدون جراحی
 • تعیین اندازه، شکل و موقعیت اعضا در قفسه سینه
 • تشخیص خونریزی یا تجمع مایعات در ریه‌ها
 • تشخیص عفونت یا التهاب در قفسه سینه

آمادگی پیش از سی تی اسکن ریه چگونه است؟

شما باید پیش از خوابیدن بر روی تخت روان و انجام مراحل آزمایش توسط دستگاه مخصوص CT Scan، لباس مخصوص بیمارستانی پوشیده و دارویی را ببلعید. این دارو کنتراست تصاویر داخلی شکمی را افزایش می‌دهد و وضوح تصاویر را بالاتر می‌برد. البته ممکن است این دارو به‌صورت وریدی در رگ شما تزریق‌ شود.

همچنین باید تمام زیورآلات و اکسسوری‌های فلزی مانند سگک کمربند، دستبند، ساعت مچی و جواهرات خود را تحویل دهید.

حتماً به راهنمایی‌های پزشکان مرکز تصویربرداری در مورد اقدامات قبل از مراجعه توجه کنید.

در طی آزمایش چه اتفاقاتی می‌افتد؟

شما باید طی آزمایش سی تی اسکن بر روی یک تخت روان دراز بکشید. باید برای چند ثانیه تا چند دقیقه بدون تحرک بمانید تا دستگاه برش‌های لازم را بگیرد و تصاویر ریه را بازسازی کند.

خود مراحل اسکن تنها در حدود 30 ثانیه طول می‌کشد و این بازسازی کامل تصاویر برای تفسیر سی تی اسکن ریه است که به حدود 10 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارد.

جهت دریافت نوبت بخش سی تی اسکن از مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران زیر نظر دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

021-22065880

آیا سی تی ایمن است؟ عوارض سی تی اسکن ریه چیست؟

اگرچه شواهد قطعی مبنی بر اینکه تابش اشعه ایکس تشخیصی باعث ایجاد سرطان می‌شود وجود ندارد، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که در معرض تابش این اشعه به‌طور مداوم قرار گرفته‌اند، درصد ابتلا به سرطان بیشتری نیز داشته‌اند.

ابتلا به سرطان ریه به دلیل انجام اسکن ریه از قفسه سینه، بسیار نادر و دوز تشعشع اسکن ریه، بسیار کم است.

اگر به‌مدت کمتر از یک دقیقه در معرض تابش این تشعشع قرار بگیرید، مشکل جدی برایتان ایجاد نخواهد شد. عوارض گذرای اسکن ریه می‌تواند شامل حالت تهوع، استفراغ، عطسه، خارش یا کهیر باشد که در اثر واکنش بدن به ماده حاجب است.

تفاوت سی تی اسکن ریه سالم و ناسالم چیست؟

رادیولوژیست می‌تواند با بررسی سی تی اسکن برای ریه تشخیص دهد که آیا ریه سالم است یا ناسالم!

ریه ناسالم یا بیش از حد سفید رنگ یا بیش از حد سیاه رنگ خواهد بود. در تصویر ریه سالم، ریه کاملاً پاک بوده و هیچ عارضه‌ای در آن وجود نخواهد داشت. همچنین ریه‌های سالم به اندازه معمولی و بدون علائم التهاب ظاهر می‌شوند.

بنا بر دلایل مختلفی ممکن است ریه دچار مشکل شود: سیگار کشیدن، انواع بیماری‌ها مانند کرونا، سرطان ریه و … . تمامی این مشکلات را می‌توان با سی تی اسکن از ریه تشخیص داد. به عنوان مثال، سیگار کشیدن باعث تغییر ظاهر فیزیکی ریه‌ها شده و اندازه ریه‌ها را از حالت معمولی خارج می‌کند.

مرکز سی تی اسکن دکتر تقی‌لو در بیمارستان عدل تهران، یکی از بهترین و مجهزترین مراکز اسکن ریه در تهران است.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *