باریم انما: کاربرد، نحوه آزمایش و خطرات

باریم انما (Barium enema) یا تنقیه باریم، به پزشکان اجازه می‌دهد تا دستگاه گوارش تحتانی شما را بررسی کنند. در این روش، باریم به‌عنوان ماده حاجب از طریق مقعد وارد رکتوم (راست‌روده) شده و همزمان رادیولوژیست به کمک دستگاه اشعه ایکس از کولون (روده بزرگ) تصویر می‌گیرد. از این آزمایش با عنوان عکس رنگی روده نیز یاد می‌شود.

باریم انما چیست؟

باریم انما یک آزمایش تصویربرداری با اشعه ایکس است که می‌تواند تغییرات یا ناهنجاری‌ها را در روده بزرگ نشان دهد.

محلول باریم با برجسته کردن مناطق خاصی از بافت روده به بهبود کیفیت تصاویر کمک می‌کند. برای تصویربرداری، از روش فلوروسکوپی استفاده می‌شود. این روش  به رادیولوژیست اجازه می‌دهد تا با ردیابی جریان محلول باریم در مجرای روده، وضعیت پوشش و حرکات روده را بررسی کند.

باریم انما

رادیولوژی باریم انما یا عکس رنگی روده چه کاربردهایی دارد؟

در صورت داشتن علائم زیر، ممکن است پزشک به وجود ناهنجاری در دستگاه گوارش تحتانی مشکوک شود و باریم انما را تجویز کند:

 • درد شکمی
 • وجود خون در مدفوع
 • تغییر در عادات روده
 • یبوست یا اسهال مزمن
 • کاهش وزن ناگهانی

این آزمایش می‌تواند به شناسایی تغییرات یا مشکلات روده بزرگ که شامل کولون، رکتوم و مقعد می‌شود کمک کند. مواردی چون:

 • ولولوس کولون (پیچ‌خوردگی روده بزرگ)
 • سرطان کولورکتال یا پولیپ روده بزرگ
 • دیورتیکولوز یا دیورتیکولیت (برآمدگی در دیواره روده بزرگ)
 • بیماری‌های التهابی روده، مانند کولیت اولسراتیو، سندرم روده تحریک‌پذیر یا بیماری کرون
 • انسداد روده بزرگ

آزمایش‌های رادیولوژی دیگری مانند باریم سوالو و باریم میل نیز به تشخیص مشکلات دستگاه گوارش کمک می‌کنند. همچنین برای تشخیص بسیاری از این بیماری‌ها از کولونوسکوپی نیز می‌توان استفاده کرد؛ اما در نهایت این پزشک متخصص گوارش است که طبق تفاوت باریم انما با کولونوسکوپی تعیین می‌کند که کدام آزمایش برای شما مناسب‌تر است.

در طی رادیولوژی باریم انما چه اتفاقاتی می‌افتد؟

قبل از تصویربرداری، لازم است تمام لباس‌های خود را درآورید و لباس مخصوص یا گان بپوشید. از شما خواسته می‌شود که عینک، جواهرات، ارتودنسی و سایر وسایل فلزی همراه با خود را خارج کنید. تکنسین به شما کمک می‌کند که به پهلو روی تخت دراز بکشید.

ابتدا رادیولوژیست برای اطمینان از خالی بودن روده بزرگ، با دستگاه اشعه ایکس یک عکس ساده می‌گیرد. سپس یک لوله تنقیه به رکتوم شما وارد می‌شود. در مرحله بعد، یک بالون کوچک حاوی محلول باریم به لوله متصل می‌شود تا محلول را به روده بزرگ برساند.

همانطورکه روده بزرگ شما با باریم پر می‌شود، ممکن است تمایل به اجابت مزاج داشته باشید. گرفتگی شکم نیز ممکن است رخ دهد. معمولاً رادیولوژیست توصیه می‌کند که نفس‌های طولانی و عمیق بکشید تا این علائم برطرف شوند.

ممکن است از شما خواسته شود که روی تخت در موقعیت‌های مختلفی قرار بگیرید. این کار کمک می‌کند تا کل روده با باریم پوشانده شود و رادیولوژیست را قادر می‌سازد تا کولون را از زوایای مختلف مشاهده کند. همچنین ممکن است گاهی از شما خواسته شود که برای چند ثانیه نفس خود را حبس کنید.

رادیولوژیست ممکن است برای مشاهده بهتر تصاویر روی مانیتور، محکم روی شکم و لگن شما فشار بیاورد. در نهایت، تعدادی تصویر از کولون شما از زوایای مختلف گرفته می‌شود.

معمولاً کل فرآیند تهیه عکس رنگی روده حدود 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

باریم انما چه چیزهایی نمایش می‌دهد که کولونوسکوپی نشان نمی‌دهد؟

اگرچه هر دو روش قدرت تشخیص سرطان روده بزرگ، بیماری‌های التهابی و تغییرات ساختاری روده بزرگ (مانند پولیپ، دیورتیکولوز و غیره) را دارند؛ اما مشخص شده است که کولونوسکوپی قدرت تشخیص تعداد بیشتری از ضایعات روده، به‌خصوص ضایعات کوچک را دارد. زیرا در این روش، پزشک یک کولونوسکوپ (لوله مجهز به دوربین) را در داخل رکتوم شما قرار می‌دهد و در مانتیور تصاویر زنده را مشاهده می‌کند.

با توجه به اینکه کولونوسکوپی پولیپ‌هایی را نشان می‌دهد که قبلاً توسط باریم انما شناسایی نشده بودند. از نظر اغلب پزشکان، این دو روش مکمل یکدیگر هستند.

آمادگی‌های قبل از رادیولوژی باریم انما

وجود مدفوع در روده بزرگ، ممکن است با یک ناهنجاری اشتباه گرفته شود و تصاویر دقیقی ارائه ندهد. به‌همین‌دلیل، پزشک از شما می‌خواهد شب قبل و صبح آزمایش روده‌های خود را به طور کامل تخلیه کنید. معمولاً برای کمک به این کار، انواع ملین تجویز می‌شود.

علاوه‌بر مصرف ملین لازم است روز قبل از آزمایش غذاهای سبک مانند سوپ بخورید و مایعات زیاد مصرف کنید. از شب قبل تا روز آزمایش، باید ناشتا باشید و چیزی ننوشید یا نخورید.

حداقل یک هفته قبل از آزمایش، با پزشک خود در مورد داروهایی که به طور معمول مصرف می‌کنید صحبت کنید. او ممکن است از شما بخواهد روزها یا ساعت‌ها قبل از تصویربرداری مصرف برخی از آن‌ها را متوقف کنید. اگر باردار هستید یا تصمیم دارید باردار شوید، حتماً به پزشک اطلاع دهید. زیرا تماس با اشعه ایکس، برای جنین در حال رشد خطر دارد.

جهت انجام باریم انما در مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران با مدیریت دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۰۶۵۸۸۰

جهت انجام انواع رادیولوژی در مرکز تصویربرداری بیمارستان رسالت تهران زیر نظر دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۶۷۰۳۳۷۲

آیا آزمایش باریم انما خطرناک است؟

از نظر پزشکان، عکس رنگی روده خطرات کمی دارد و در موارد نادر ممکن است با عوارض جانبی زیر مواجه شوید:

 • التهاب در بافت‌های اطراف کولون
 • انسداد در دستگاه گوارش
 • پارگی دیواره روده بزرگ
 • واکنش آلرژیک به باریم

در نتیجه از انجام این آزمایش هراس نداشته باشید!

مراقبت‌های بعد از عکس رنگی روده

در پایان آزمایش، بیشتر باریم از طریق لوله تنقیه از روده بزرگ خارج می‌شود. هنگامی‌که لوله برداشته می‌شود، می‌توانید از دستشویی برای خارج کردن باریم و هوای اضافی استفاده کنید.

گرفتگی شکم معمولاً به سرعت رفع می‌شود و شما باید بتوانید فوراً به رژیم غذایی و فعالیت‌های معمول خود بازگردید.

ممکن است تا چند روز رنگ مدفوع شما سفید باشد، زیرا بدن باریم باقی‌مانده را از طریق روده بزرگ خارج می‌کند. ازآنجایی‌که باریم ممکن است باعث بروز یبوست شود، توصیه می‌شود تا چند روز مایعات فراوان و مواد غذایی پرفیبر مانند میوه و سبزیجات مصرف کنید. در صورت نیاز، پزشک ممکن است یک ملین تجویز کند.

اگر با وجود گذشت 48 ساعت از رادیولوژی باریم انما، قادر به اجابت مزاج یا دفع گاز نیستید یا مدفوع شما هنوز رنگ طبیعی خود را به دست نیاورده است، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

باریم انما را در کدام مرکز انجام دهیم؟

پیشنهاد ما به شما، مراجعه به مراکز تصویربرداری و رادیولوژی دکتر تقی لو است. بیمارستان عدل در غرب تهران و بیمارستان رسالت در شرق تهران با بهره مندی از بهترین متخصصان رادیولوژی و دستگاه های بسیار پیشرفته و مدرن به‌عنوان بهترین مرکز باریم انما در تهران شناخته می‌شوند.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *