ورتبروپلاستی چیست؟

شکستگی‌ فشاری نشانه ضعیف شدن مهره‌های ستون فقرات است و معمولاً به‌دلیل پوکی استخوان بروز می‌کند. اغلب هیچ علامتی ایجاد نمی کند و نیازی به درمان ندارد. اما اگر منجر به بروز درد مداوم یا شدید شود، ورتبروپلاستی ممکن است کمک کند. در ادامه به مزایا و نحوه انجام این نوع جراحی ستون مهره اشاره خواهیم کرد.

ورتبروپلاستی چیست؟

ورتبروپلاستی یک عمل جراحی سرپایی است که معمولاً برای درمان شکستگی‌های فشاری مهره‌های ستون فقرات انجام می‌شود. وقتی استخوان‌های ترک‌خورده با شکسته مهره‌ها به هم ساییده می‌شوند، درد شدیدی بروز می‌کند. در این شرایط، ورتبروپلاستی با تزریق سیمان جراحی سعی می‌کند از فروپاشی مهره‌ها جلوگیری کند و درد را کاهش دهد.

مزایای ورتبروپلاستی چیست؟

ورتبروپلاستی می‌تواند درد ناشی از شکستگی‌های فشاری در ستون فقرات را تسکین دهد. این درد معمولاً حداقل 2 ماه طول می‌کشد و با سایر روش‌های درمانی مانند استراحت، داروها و فیزیوتراپی بهتر نمی‌شود.

شکستگی‌های فشاری اغلب زمانی اتفاق می‌افتند که استخوان‌های ستون فقرات در اثر پوکی استخوان، سرطان (مولتیپل میلوما) یا آسیب ضعیف شوند. در این شرایط، با وارد شدن کوچکترین فشار به ستون فقرات مثلا هنگام خم شدن، سرفه یا عطسه کردن، غلت زدن در رختخواب یا بلند کردن اجسام، مهره‌ها ترک‌خورده یا به قطعات زیادی شکسته می‌شوند.

تخمین زده شده است که 87 درصد از افرادی‌که تحت عمل ورتبروپلاستی قرار می‌گیرند؛ پس از این عمل برای حداقل یک سال تسکین درد را تجربه می‌کنند. بنابراین، درصد موفقیت آن بالاست. از سایر مزایای این نوع جراحی ستون مهره، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • از بدتر شدن کیفوز (گوژپشتی) جلوگیری می‌کند.
  • روشی سرپایی است و در همان روزی که آن را انجام می‌دهید، می‌توانید به خانه بازگردید.
  • روشی کم‌تهاجمی است و دوره نقاهت کوتاهی دارد.
  • بعد از انجام آن نیازی به فیزیوتراپی نیست.
ورتبروپلاستی

نحوه انجام جراحی

در روز عمل، لازم است به بیمارستان یا کلینیک مورد نظر مراجعه کنید. تکنسین به شما کمک می‌کند تا لباس مخصوص بیمارستان بپوشید و روی شکم دراز بکشید.

اصولاً نوع روش بیهوشی که دریافت می‌کنید به نوع جراحی ستون مهره و تعداد مهره‌های آسیب‌دیده بستگی دارد. معمولاً برای ورتبروپلاستی نیازی به بیهوشی عمومی نیست. پزشک فقط با تجویز داروهای آرام‌بخش سعی می‌کند که شما را آرام و خواب‌آلود نگهدارد. بنابراین، درد شدیدی را احساس نخواهید کرد.

پس از اطمینان از اثرگذاری داروی آرام‌بخش، جراح یک سوزن را به داخل پوست شما وارد می‌کند. از نوعی روش تصویربرداری با اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی برای هدایت سوزن به موقعیت مناسب در استخوان استفاده می‌کند. بدین‌شکل می‌تواند سیمان جراحی را تزریق و مهره آسیب‌دیده را مستحکم کند. معمولاً سیمان جراحی در عرض 20 دقیقه سفت می‌شود. وقتی جراح عمل را تمام کرد، سوزن را برمی‌دارد و بانداژی را روی پوست در محل جراحی قرار می‌دهد.

اگر شکستگی مهره ناشی از سرطان باشد، ممکن است جراح قبل از پایان عمل نمونه کوچکی از بافت استخوان را بردارد و به آزمایشگاه ارسال کند.

ورتبروپلاستی معمولاً حدود یک ساعت طول می‌کشد. اما اگر بیش از یک استخوان ستون فقرات درگیر شده باشد، ممکن است بیشتر طول بکشد.

تفاوت ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی چیست؟

اگرچه هر دو روش‌هایی برای درمان شکستگی‌های فشاری ستون فقرات هستند، اما در طی جراحی کیفوپلاستی، جراح از سوزن برای باد کردن یک بالون کوچک استفاده می‌کند. این بالون فضایی را برای سیمان جراحی باز می‌کند تا به خوبی محل شکستگی مهره را پر کند.

در حال حضر، انجام جراحی کیفوپلاستی رایج‌تر از ورتبروپلاستی است.

مراقبت‌های لازم قبل و بعد از عمل ورتبروپلاستی

قبل از جراحی ورتبروپلاستی در تهران، جراح یک معاینه فیزیکی برای بررسی علائم شما انجام می‌دهد. همچنین چندین آزمایش مانند موارد زیر برای ارزیابی دقیق وضعیت شما تجویز می‌کند:

ممکن است لازم باشد از چند ساعت قبل از انجام این روش، از خوردن یا نوشیدن خودداری کنید. در روز مراجعه برای عمل لباس راحت بپوشید و جواهرات خود را در خانه بگذارید. بهتر است از قبل هماهنگ کنید که کسی بعد از عمل شما را به خانه برساند.

در منزل باید حدود 24 ساعت استراحت کامل کنید. همچنین لازم است تا 6 هفته از بلند کردن اجسام سنگین یا فعالیت بدنی شدید خودداری کنید.

ممکن است در پشت شما جایی‌که سوزن‌ وارد شده است، برای چند روز درد و التهاب داشته باشد. قرار دادن کیسه یخ و مصرف مسکن می‌تواند به تسکین این درد کمک کند. تا چند روز به بانداژ دست نزنید و اجازه دهید محل جراحی به خوبی بهبود پیدا کند.

در مورد زمان مناسب برای دوش گرفتن و باز کردن بانداژ، با جراح خود مشورت کنید.

جهت انجام انواع تصویربرداری در مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران با مدیریت دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۰۶۵۸۸۰

جهت انجام انواع تصویربرداری در مرکز تصویربرداری بیمارستان رسالت تهران زیر نظر دکتر تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۶۷۰۳۳۷۲

خطرات ورتبروپلاستی چیست؟

از عوارض نادر ورتبروپلاستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • خونریزی یا عفونت
  • لخته شدن خون
  • واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی
  • آسیب عصبی
  • حرکت سیمان جراحی به مناطق دیگر. اگر سیمان روی نخاع یا اعصاب ستون فقرات فشار بیاورد، این مسئله می‌تواند علائم جدیدی ایجاد کند. همچنین، ممکن است قطعات ریز سیمان وارد جریان خون شده و به ریه‌ها، قلب، کلیه‌ها یا مغز منتقل شوند و به این اندام‌ها آسیب برسانند.

اگر به دستور پزشک یا جراح خود لازم است قبل از ورتبروپلاستی در تهران، برای تصویربرداری از ستون فقرات اقدام کنید، می‌توانید خدمات عالی مراکز تصویربرداری دکتر تقی لو بهره‌مند شوید. زیرا مجهز به پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها هستند و بهترین رادیولوژیست‌های تهران در این مراکز فعالیت می‌کنند.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *