سی تی اسکن مغز چیست و چگونه انجام می‌شود؟

بخش مهمی از سیستم اعصاب مرکزی در مغز شما قرار دارد. وجود هرگونه ناهنجاری در مغز باعث تهدید زندگی شما خواهد شد. سی تی اسکن مغز یکی از روش‌های تشخیص ناهنجاری‌های مختلف است.

در ادامه به بررسی سی تی اسکن مغز و نحوه انجام آن می‌پردازیم.

سی تی اسکن مغزچیست؟

سی تی اسکن سر یک روش تشخیصی است که به‌وسیله آن می‌توان وضعیت درون سر مانند جمجمه، مغز و سینوس‌های پارانازل، بطن‌ها و حفره‌های چشم را مشاهده کرد. در این روش از اشعه ایکس استفاده می‌شود که قادر است یک تصویر سه‌بعدی از مغز و نواحی مرتبط با سر تهیه کند.

CT یک روش غیرتهاجمی است؛ زیرا در طی تصویربرداری از هیچگونه جراحی استفاده نمی‌شود.

با استفاده از این روش یک تصویر افقی و یا مقطعی از وضعیت درون جمجمه سر شما تهیه می‌شود و به پزشک در تشخیص مشکلات درون مغز کمک می‌کند.

در چه صورتی باید سی تی اسکن سر را انجام دهید؟

سی تی اسکن مغز کاربردهای مختلفی دارد و ممکن است پزشک برای تشخیص مشکلات و آسیب‌های زیر این تصویربرداری را برای شما درخواست کند:

 • احتمال وجود ناهنجاری‌های استخوان جمجمه سر
 • آتروفی بافت مغز
 • تشخیص ضربه مغزی با سی تی اسکن 
 • ناهنجاری در شریان‌های وریدی و عروق خونی
 • آنوریسم یا رگ‌برآمدگی در مغز
 • وجود خون‌ریزی در مغز
 • تجمع مایع مغزی نخاعی در جمجمه که بانام هیدروسفالی شناخته می‌شود.
 • وجود هرگونه تورم و یا عفونت در بافت‌های سر
 • وجود تومور در نواحی مختلف سر

در صورت رخ دادن هر یک از علائم زیر پزشک ممکن است بلافاصله تصویربرداری به روش سی تی را برای شما درخواست کند.

 • وجود سردردهای غیرطبیعی
 • غش کردن
 • اگر اخیراً تشنج کرده باشید
 • ایجاد تغییرات رفتاری و تغییر در وضعیت ذهن و تفکر شما
 • از دست دادن شنوایی یا بینایی
 • وجود ضعف، گزگز و بی‌حالی در اندام ای شما
 • مشکلات گفتاری و بلع

درصورتی‌که پزشک بخواهد جراحی‌های مختلفی بر روی سر شما انجام دهد و یا قصد انجام بیوپسی داشته باشد، ممکن است از این روش تصویربرداری برای سنجش دقیق وضعیت سر شما استفاده کند.

 

تصاویر سی تی اسکن سر

انواع سی تی اسکن سر

انواع سی تی اسکن سر در مراکز رادیولوژی انجام می‌شود. سی تی با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در ادامه آن‌ها را شرح خواهیم داد.

سی تی اسکن مغز با تزریق

در این‌ روش تصویربرداری معمولاً پزشک نیاز دارد تا نواحی مختلف مغز را با کنتراست بیشتر مشاهده کند.

در این روش قبل از انجام عکس‌برداری، به‌صورت خوراکی و عمدتاً به‌صورت تزریقی یک ماده حاجب در رگ تزریق می‌شود.

معمولاً تزریق این ماده حاجب خطری برای افراد ندارد؛ اما در برخی از موارد می‌تواند حساسیت‌ها و مشکلاتی را ایجاد کند.

اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید قبل از تزریق حتماً رادیولوژیست و کارشناسان تصویربرداری را مطلع سازید. درصورتی‌که از قرص‌هایی مانند آسپرین، وارفارین و کلوپیدوگرل استفاده یا بیماری خاصی دارید حتماً از قبل اطلاع دهید.

سی تی اسکن سر بدون تزریق

در این نوع روش پزشک نیازی به تصاویر با کنتراست بالا ندارد و تنها می‌خواهد یک اسکن عمومی از وضعیت درون سر شما انجام دهد.

 

تفسیر جواب سی تی اسکن مغز

تفسیر جواب سی تی اسکن مغز تنها به‌وسیله رادیولوژیست و یا متخصص مغز و اعصاب انجام خواهد شد.

سی تی اسکن مغز معمولاً در تمام زوایای سر انجام می‌شود.

معمولاً چندین روز طول می‌کشد تا رادیولوژیست گزارشی از وضعیت سر شما ارائه دهد. بعد از دریافت گزارش می‌توانید آن را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع دهید. متخصص در صورت نیاز آزمایش‌های تکمیلی برای شما تجویز خواهد کرد.

 

آمادگی قبل از انجام

به‌طورکلی برای انجام سی تی اسکن نیاز به آمادگی خاصی نیست.

تنها درصورتی‌که انجام سی تی اسکن سر با تزریق ماده حاجب باشد باید تا 3 ساعت قبل از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید.

در زمان حضور باید به میز پذیرش رادیولوژی مراجعه کنید. در این مرحله از شما درخواست اطلاعات شخصی می‌شود. بعد از پذیرش، شما به اتاق موردنظر برای انجام سی تی اسکن راهنمایی می‌شوید. در این مرحله شما باید وسایل فلزی خود را کنار بگذارید.

بعدازاین پرستار ممکن است سؤالاتی از شما بپرسد و یا از شما بخواهد رضایت‌نامه‌ای پرکنید. معمولاً با استفاده از لباس‌های شخصی سی تی اسکن سر انجام می‌شود. در صورت انجام  برای برخی از نقاط خاص ممکن است پرستار از شما بخواهد یک لباس مخصوص بپوشید.

درصورتی‌که به دیابت مبتلا هستید حتماً قبل از انجام سی تی به مرکز رادیولوژی اطلاع دهید. روند آمادگی شما ممکن است با افراد عادی و بدون مشکل فرق داشته باشد. در صورت استفاده از داروی متفورمین و برخی دیگر از داروهای خاص مرتبط با دیابت حتماً به پزشک و پرستار اطلاع دهید.

جهت دریافت نوبت بخش سی تی اسکن از مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران زیر نظر دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

021-22065880

نحوه انجام سی تی اسکن سر

معمولاً سی تی اسکن بدون بی‌هوشی انجام می‌شود. البته در برخی از موارد ممکن است پزشک سی تی اسکن سر را با بیهوشی انجام دهد. معمولاً بیمار پس از دریافت داروی بی‌هوشی احساس بی‌حسی می‌کند و رادیولوژیست با اطمینان از بی‌هوشی اقدام به انجام عکس‌برداری می‌کند. عوارض ناشی از بی‌هوشی معمولاً زودگذر هستند.

برای انجام سی تی اسکن مغز شما باید بر روی یک ‌تخت باریک دراز بکشید. بعد از دراز کشیدن وارد تونل خواهید شد. برای ثابت نگه‌داشتن شما ممکن است از کمربند و بندهایی استفاده شود. در زمان قرار گرفتن شما درون تونل، آشکارگر و اشعه ایکس به دور سر شما به چرخش درمی‌آیند و اقدام به تصویربرداری می‌کنند.

معمولاً در حین انجام تصویربرداری صداهای دستگاه را می‌شنوید. رادیولوژیست در اتاق دیگری قرار دارد و شما را مشاهده می‌کند. در برخی از اوقات ممکن است از شما بخواهد که نفس خود را حبس کنید یا تکان نخورید.

 

آیا سی تی اسکن مغز خطرناک است؟

سی تی اسکن ممکن است عوارضی داشته باشد. بااین‌حال پزشک می‌داند که ضرر انجام این عکس‌برداری برای شما به حد زیادی نیست و انجام آن برای تشخیص مشکلات شما ضروری است؛ به همین دلیل آن را برای شما درخواست می‌کند.

بنابرین اسکن سی تی تنها در مواقع ضروری باید انجام شود.

قرارگیری به‌صورت مکرر در معرض اشعه می‌تواند ریسک خطر جهش در DNA را بالا ببرد و باعث بالا رفتن خطر ابتلا به سرطان شود. البته خطر این اتفاق کم است و استفاده از این روش برای تشخیص بیماری‌ها یک مزیت به‌حساب می‌آید.

تا حد امکان باید از انجام سی تی اسکن برای زنان باردار اجتناب شود. اگر باردار هستید باید قبل از انجام سی تی پرستار و پزشک را مطلع کنید. انجام سی تی و برخورد اشعه ایکس می‌تواند باعث نقص مادرزادی جنین شود.

درصورتی‌که انجام سی تی اسکن برای کودکان ضروری باشد باید این عکس‌برداری با دوز کم انجام شود. البته تا حد امکان پزشک سعی می‌کند از این روش برای کودک شما استفاده نکند.

 

سی تی اسکن مغز چقدر طول می‌کشد؟

مدت ‌زمان انجام سی تی اسکن مغز بستگی به روش انجام آن و افراد منتظر دارد. در روش با تزریق معمولاً مدت زمان بیشتری باید منتظر بمانید تا دارو به رگ شما تزریق شود.

به‌طورکلی انجام سی تی اسکن سر حدود 30 تا 60 دقیقه طول خواهد کشید.

 

 انجام سی تی اسکن مغز در مرکز تصویربرداری دکتر تقی لو

به دلیل حساسیت‌های بالا، سی تی اسکن مغز را باید در بهترین مراکز رادیولوژی انجام دهید تا تصاویری دقیق از وضعیت سر شما ثبت شود.

بهترین مرکز سی تی اسکن غرب تهران، تصویربردرای بیمارستان عدل با مدیریت دکتر تقی لو با استفاده از آخرین یافته‌های علم پزشکی و تصویربرداری اقدام به خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌کند. دکتر تقی لو تمامی سعی خود را به کار گرفته است تا بالاترین سطح خدمات را با استفاده از بهترین روش‌ها به بیماران ارائه کند؛ زیرا سلامتی شما در اولویت هست. 

تمامی تصویربرداری‌های عمومی و تخصصی سی تی مانند سی تی اسکن مغز، سی تی اسکن ریه، سی تی آنژیو قلب، سی تی اسکن قلب و … در این مرکز انجام خواهد شد.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

انواع سردرد و علت هر کدام از آنها

علامت اصلی سردرد احساس درد در ناحیه سر و صورت است. محققان متوجه شده‌اند که از نظر علت، مدت، شدت و محل بروز درد، انواع سردرد وجود دارد که سردرد تنشی شایع‌ترین آنهاست.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سی تی اسکن با تزریق

سی تی اسکن با تزریق

مهم‌ترین مسئله در درمان بیماری‌، تشخیص صحیح و زودهنگام است که به پزشک کمک می‌کند تا درمان لازم را...

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *