سی تی اسکن ستون فقرات و کمر چیست؟

اگر کمردرد دارید یا مشکلات دیگر در نواحی مهره‌ها و ستون فقرات دارید، ممکن است لازم باشد سی تی اسکن ستون فقرات انجام دهید.

به طور کلی، سی تی اسکن ستون فقرات یا همان سی تی اسکن کمر، تصاویر دقیقی از ستون فقرات ارائه می‌دهد و به پزشکان کمک می‌کند تا ناهنجاری‌ها یا آسیب‌هایی را که در عکس اشعه ایکس یا سایر انواع تصویربرداری قابل مشاهده نیستند، تشخیص دهند.

سی تی اسکن ستون فقرات چیست؟

سی تی اسکن ستون فقرات (CT scan of the spine) یک روش تصویربرداری پزشکی است که از اشعه ایکس و فناوری کامپیوتری برای تولید تصاویر دقیق از ستون فقرات و بافت‌های اطراف استفاده می‌کند.

این اسکن تصاویر مقطعی از ستون فقرات ایجاد می‌کند و به پزشکان اجازه می‌دهد تا ناهنجاری‌هایی مانند فتق دیسک، تومورهای ستون فقرات، شکستگی‌ها و آسیب‌های دیگر را که ممکن است در سایر آزمایش‌های تصویربرداری قابل مشاهده نباشند، تشخیص دهند.

سی تی اسکن مهره‌ها روشی غیرتهاجمی است و معمولاً تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

کاربردهای سی تی اسکن کمر  چیست؟

سی تی اسکن ستون فقرات جهت تشخیص موارد و مشکلات زیر استفاده می‌شود:

 • فتق دیسک
 • تومورها و سایر ضایعات
 • میزان آسیب به ستون فقرات
 • ناهنجاری‌های ساختاری مانند اسپینا بیفیدا
 • مشکلات عروق خونی در کمر
 • تشخیص دیسک کمر
 • تشخیص علت درد
 • نقص مادرزادی ستون فقرات در کودکان
 • شکستگی استخوان در ستون فقرات
 • آرتروز 
 • انحنای ستون فقرات به نام اسکولیوز
سی تی اسکن ستون فقرات

اقدامات قبل از سی تی کمر

قبل از انجام هرگونه سی تی اسکن، از جمله سی تی اسکن مغز، باید تمام زینت‌آلات یا سایر اشیا فلزی را از بدن خود جدا کنید. زیرا ممکن است باعث ایجاد تصاویر نادرست و تار شوند.

اگر نیاز به پونکسیون کمری داشته باشید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که رقیق‌کننده‌های خون یا داروهای ضد‌التهابی (NSAIDs) خود را چند روز قبل از عمل قطع کنید.

نحوه انجام تصویربرداری

برای انجام سی تی اسکن ستون فقرات از شما خواسته می‌شود روی یک میز باریک که به داخل دستگاه می‌رود، به پشت دراز بکشید.  هنگامی که داخل اسکنر می‌شوید، پرتو اشعه ایکس دستگاه به دور شما می‌چرخد.

آشکارسازهای کوچک داخل اسکنر، میزانی اشعه ایکس را که از کمر شما عبور می‌کند، اندازه‌گیری می‌کند. یک کامپیوتر این اطلاعات را می‌گیرد و از آن برای ایجاد تعدادی تصویر به نام «اسلایس» استفاده می‌کند.

مدل‌های سه ‌بعدی تصاویر ستون فقرات را می‌توان با کنار هم قرار‌دادن چندین تک‌برش، ایجاد کرد.

در طول تصویربرداری باید بی‌حرکت باشید؛ زیرا حرکت باعث تارشدن تصاویر می‌شود. ممکن است به شما گفته شود که برای مدت کوتاهی نفس خود را حبس کنید.

در برخی موارد یک ماده حاجب، قبل از گرفتن عکس به داخل رگ شما تزریق می‌شود. کنتراست‌زا می‌تواند نواحی خاصی را در داخل بدن در عکس برجسته‌تر کند.

در موارد دیگر، اسکن «لومبوساکرال» پس از تزریق رنگ کنتراست به کانال نخاعی (پونکسیون کمری) انجام می‌شود. این قسمت سی تی اسکن میلوگرام نامیده می‌شود.

عوارض سی تی اسکن معمولاً ناچیز است. یکی از این عوارض، قرار‌گرفتن در معرض اشعه ایکس است که اگر بیش از حد باشد، می‌تواند سبب مشکلاتی مانند آسیب‌های ژنتیکی و سرطان شود. عارضه دیگر، واکنش به رنگ کنتراست است که در داخل نخاع تزریق می‌گردد.

جهت انجام انواع سی تی اسکن در مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران با مدیریت دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۰۶۵۸۸۰

جهت انجام انواع اسکن کمر در مرکز تصویربرداری بیمارستان رسالت تهران زیر نظر دکتر تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۶۷۰۳۳۷۲

هزینه سی تی اسکن ستون فقرات چقدر است؟

قیمت سی تی اسکن کمر تا حدود زیادی وابسته به نوع مرکز، بخشی از کمر که عکس‌برداری از آن انجام می‌شود و پوشش بیمه دارد.

اگر اسکن برای کل ستون فقرات تجویز شده باشد (مثلا برای تشخیص کمردرد)، قیمت سی تی اسکن کمر بیشتر است. اما اگر فقط قسمت پایینی عکس‌برداری شود، قیمت کم‌تر خواهد بود.

از طرف دیگر، برخی از مراکز عکس‌برداری خصوصی، هزینه‌های بیشتری را دریافت می‌کنند.

تفسیر سی تی اسکن کمر

تفسیر سی تی اسکن ستون فقرات، بسیار تخصصی است که تنها متخصص این رشته قادر به انجام آن است. معمولا تصاویر اسکن بلافاصله حاضر است. اما برای دریافت تفسیر سی تی اسکن کمر که به‌شکل برگه‌ای جداگانه ارائه می‌شود، لازم است صبر کنید تا پزشک متخصص تصاویر را ببیند و آن‌ها را تجزیه‌و‌تحلیل کند.

اگر پزشک بابت تشخیص دیسک کمر، کمردرد و دیگر آسیب های نواحی ستون فقرات برای شما اسکن سی تی تجویز کرده است، می‌توانید برای انجام این عکس‌برداری به بهترین مرکز سی تی اسکن شرق تهران مراجعه کنید.

مراکز تصویربرداری بیمارستان رسالت و عدل تهران که تحت نظر دکتر آیدین تقی لو اداره می‌شود، انواع عکس‌برداری‌ها را با استفاده از تکنولوژی‌های  نوین ارائه می‌دهد.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

جراحی بای پس عروق کرونر

جراحی بای پس عروق کرونر

عروق کرونر وظیفه خونرسانی به عضلات قلب را دارند. در مواقعی‌که این عروق مسدود می‌شوند، ممکن است...

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *