چه کسانی باید ماموگرافی کنند؟ زمان مناسب ماموگرافی

آیا اطلاعات کافی و به‌روزی در مورد زمان مناسب ماموگرافی در دست دارید؟ آیا چیزی در مورد ماموگرافی و غربالگری سرطان پستان بانوان شنیده‌اید؟ غربالگری سرطان پستان به این معنا است که سینه‌های زنان را از نظر سرطان، قبل از بروز علائم یا نشانه‌های این بیماری ترسناک و آزاردهنده بررسی کنیم. همه بانوان باید در مورد بهترین گزینه‌های غربالگری برای سرطان سینه مطلع باشند. ماموگرافی یکی از بهترین گزینه‌های غربالگری برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه است.

اگرچه غربالگری سرطان سینه نمی‌تواند از بروز سرطان پستان جلوگیری کند؛ اما می‌تواند به تشخیص زودهنگام توده بدخیم کمک کند. تشخیص زودهنگام‌تر مساوی با درمان آسان‌تر خواهد بود..

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی، عکس‌برداری با اشعه ایکس در دوز پایین از پستان است. انجام ماموگرافی منظم می‌تواند به تشخیص سرطان در مراحل اولیه آن کمک کند، زمانی که درمان به احتمال زیاد موفقیت‌آمیز خواهد بود. این روش اغلب می‌تواند تغییرات پستان را که ممکن است سال‌ها قبل از بروز علائم فیزیکی سرطان باشد؛ آشکار کند.

تصویربرداری مامو روش کاملی نیست و برای تشخیص سرطان و بیماری‌های دیگر، باید با روش‌های دیگری مانند ام آر آی، سی تی اسکن و آزمایش‌های دیگر ترکیب شود تا بتوان تصویر کاملی از بافت سینه و نوع تغییرات به‌وجود آمده به دست آورد. تشخیص اینکه آیا تغییرات از نوع سرطانی است یا خیر، نیاز به انجام آزمایش و تصویربرداری‌های متعدد دارد.

افراد و زمان مناسب ماموگرافی

چه کسانی باید ماموگرافی کنند؟

اگر زنی دارای هر یک از موارد زیر باشد باید ماموگرافی خود را تحت نظر پزشک متخصص به‌صورت مرتب انجام دهد. حتی اگر هیچ نشانه‌ای دال بر وجود تغییر در بافت سینه خود حس نکند.

  • سابقه شخصی سرطان سینه
  • سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه
  • تراکم سینه بالا
  • جهش ژنتیکی شناخته‌شده مانند یک ژن BRCA
  • فردی که پرتودرمانی قفسه سینه قبل از سن ۳۰ سالگی داشته باشد.

البته از نظر خیلی از متخصصین زمان مناسب ماموگرافی برای اهداف غربالگری، ورود به سن ۴۰ سالگی است.

همچنین برخلاف باور عموم، مردان نیز دچار سرطان سینه می شوند. سرطان سینه مردان جزو بیماری‌های نادری است که با نشانه‌های برآمدگی غیرعادی، برجستگی، زخمی شدن نوک سینه، قرمزی، خارش، ترشحات نوک سینه و درد در این ناحیه شناخته می‌شود.

مردانی که این علائم را داشته باشند باید هرچه سریعتر به پزشک متخصص رجوع کنند.  

توصیه‌های مهم شروع غربالگری

پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند که زنانی که ۵۰ تا ۷۴ سال سن دارند و در معرض ​​خطر ابتلا به سرطان سینه هستند، هر دو سال یک‌بار ماموگرافی انجام دهند. زنان ۴۰ تا ۴۹ ساله باید با پزشک یا سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در مورد زمان شروع ماموگرافی و اینکه ماموگرافی‌های منظم خود را هر چند وقت یک‌بار انجام دهند، مشورت کنند.

زنان هنگام تصمیم‌گیری برای شروع ماموگرافی قبل از ۵۰ سالگی باید مزایا و خطرات آزمایش‌های غربالگری را بسنجند.

نتایج حاصل از چندین دهه تحقیقات به‌وضوح نشان می‌دهد که زنانی که به‌طور منظم ماموگرافی انجام می‌دهند، احتمال بیشتری دارد که سرطان سینه احتمالی خود را زودتر تشخیص دهند، کمتر به درمان‌های تهاجمی مانند جراحی برای برداشتن کل پستان (ماستکتومی) و شیمی‌درمانی نیاز دارند و احتمال بیشتری دارد که به‌صورت موفقیت‌آمیزی درمان شوند.

جهت دریافت نوبت بخش ماموگرافی از مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران زیر نظر دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

021-22065880

تصویربرداری مامو از چه سنی باید شروع شود؟

سرطان سینه در بانوان پس از ورود به دهه چهارم زندگی و آغاز ۴۰ سالگی باید به‌صورت جدی مورد غربالگی قرار بگیرد، حتی اگر شخص مورد نظر هیچ‌یک از علائم و نشانه‌های سرطان سینه را نداشته باشد.

زنان بین ۴۰ تا ۴۴ سال می‌توانند با نظر پزشک خود هر سال ماموگرافی انجام دهند.

زنان ۴۵ تا ۵۴ ساله باید هر سال تست مامو را انجام دهند. همچنین زنان ۵۵ ساله و بالاتر می‌توانند یک سال در میان ماموگرافی کنند. غربالگری باید تا زمانی ادامه یابد که یک زن در سلامت کامل باشد و انتظار می‌رود حداقل ۱۰ سال دیگر زنده بماند.

معاینه بالینی پستان برای غربالگری سرطان در میان زنان با خطر متوسط در هر سنی توصیه نمی‌شود. زمان مناسب ماموگرافی در حالت کلی و با در نظر گرفتن همه جوانب کار، ورود به سن ۴۰ سالگی در نظر گرفته می‌شود.

 

دوره‌های تکرار ماموگرافی چگونه است؟

دوره‌های تکرار ماموگرافی باید توسط پزشک و با توجه به شرایط بیمار و سن و سال او تعیین شود. هرچه سن بانوان بالاتر می‌رود، نیاز به انجام ماموگرافی بیشتری دارند و باید دوره‌های تکرار خود را کوتاه‌تر کنند.

نکته مهم این است که از آنجایی که قائدگی روی نتایج ماموگرافی تأثیر می‌گذارد، ماموگرافی‌های خود را قبل یا پس از دوران قائدگی خود تنظیم کنید. یک هفته پس از قاعدگی بهترین زمان انجام تصویربرداری مامو می‌باشد.

 

انجام ماموگرافی در مرکز ماموگرافی بیمارستان عدل

مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل با مدیریت دکتر تقی لو یکی از مجهزترین و بهترین مرکز ماموگرافی غرب تهران و تست‌های غربالگری سرطان سینه بانوان است. اگر قصد دریافت بهترین خدمات را با پیشرفته‌ترین دستگاه دارید، با شماره 02122065880 تماس بگیرید.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

انواع سردرد و علت هر کدام از آنها

علامت اصلی سردرد احساس درد در ناحیه سر و صورت است. محققان متوجه شده‌اند که از نظر علت، مدت، شدت و محل بروز درد، انواع سردرد وجود دارد که سردرد تنشی شایع‌ترین آنهاست.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *