باریم میل چیست؟

رادیولوژی ساده با اشعه ایکس فقط می‌تواند استخوان‌ها را برجسته کند و معمولاً امکان تجسم بافت‌های نرم را ندارد. به‌همین‌دلیل، برای بررسی دقیق ناهنجاری‌های قسمت فوقانی دستگاه گوارش، از آزمایش تشخیصی باریم میل (Barium Meal) استفاده می‌شود.

در این روش، محلول باریم سولفات بلعیده‌شده پوشش مری، معده و روده کوچک را می‌پوشاند تا بتوان آن‌ها را با اشعه ایکس مشاهده کرد. باریم سولفات یک نمک شفاف و نوعی ماده حاجب است.

جالب است بدانید که تصاویر تولیدشده، فلوروسکوپی هستند و می‌توان آن‌ها را به‌صورت یک فیلم زنده مشاهده کرد. در ادامه به جزئیات بیشتری از روش تشخیصی باریوم میل اشاره خواهیم کرد.

کاربردهای باریم میل چیست؟

رادیولوژی باریم میل معمولاً برای کمک به تشخیص بیماری‌ها یا اختلالات مختلف دستگاه گوارش، به‌خصوص ناهنجاری‌های معده و دوازدهه (ابتدای روده کوچک)، انجام می‌شود. مواردی چون:

  • فتق شکمی
  • زخم یا انسداد مری یا معده
  • توده در مری، معده یا دوازدهه
  • التهاب دوازدهه و ورم معده
  • انواع بیماری‌های التهابی روده مانند سندرم روده تحریک‌پذیر، کرون، کولیت و غیره

در اغلب موارد پزشک پس از معاینه فیزیکی و آگاهی از علائمی مانند مشکل در بلع، بلع دردناک، سوءهاضمه، رفلاکس اسید معده به مری و غیره دستور انجام این آزمایش را می‌دهد.

باریم میل چیست

مراقبت های لازم قبل از انجام باریوم میل

قبل از انجام آزمایش باریم میل، معده، دوازدهه و روده باید خالی باشند تا بتوان این ساختارها را به وضوح دید. ممکن است شب قبل از آزمایش به شما یک ملین داده شود تا از خالی بودن روده کوچک در زمان آزمایش اطمینان حاصل شود. برای خالی بودن معده نیز باید از 8 تا 10 ساعت قبل ناشتا باشید.

اگر باردار هستید، حتما از قبل به پزشک معالج یا رادیولوژیست خود اطلاع دهید. زیرا تابش اشعه ایکس ممکن است برای جنین خطرناک باشد و همین طور ناشتایی نیز برای زنان باردار خطرناک است. اگر دیابتی یا مبتلا به هر بیماری زمینه‌ای دیگر هستید که نیاز به رعایت رژیم غذایی و مصرف داروهای خاصی دارد، لطفا قبل از آزمایش به پزشک خود اطلاع دهید.

در مرکز رادیولوژی ابتدا از شما خواسته می‌شود که لباس بیمارستانی بپوشید و تمام وسایل فلزی خود مانند جواهرات، دندان مصنوعی و عینک را دربیاورد. زیرا می‌توانند در تصویربرداری اختلال ایجاد کنند.

نحوه انجام آزمایش

ابتدا مقداری گرانول گازدار به نام گرانول کاربکس به شما داده می‌شود تا گاز ایجاد کند و معده را برای دریافت تصاویر واضح‌تر منبسط کند. سپس محلول یا مایع کنتراست‌زا سولفات باریم به شما داده می‌شود تا آن را بنوشید.

معمولاً از شما خواسته می‌شود که در موقعیت‌های مختلف روی تخت بغلتید تا باریم و گاز موجود در معده و دوازدهه با هم مخلوط شوند. در نهایت درحالی‌که روش تخت دراز کشیده‌اید، رادیولوژیست همزمان با حرکت ماده حاجب در سیستم گوارش، مجموعه‌ای از تصاویر اشعه ایکس را ثبت می‌کند.

هنگامی‌که محلول باریم به روده بزرگ منتقل شد، تصاویر بیشتری گرفته می‌شود. کل آزمایش ممکن است حدود 10 تا 15 دقیقه طول بکشد.

در حین عکسبرداری با اشعه ایکس، رعایت دستورالعمل‌ها و حبس کردن نفس (در صورت درخواست) برای اطمینان از تار نشدن تصاویر بسیار مهم است.

بعد از انجام آزمایش باریم میل چه مراقبت‌هایی لازم است؟

برخی از بیماران ممکن است بعد از انجام آزمایش باریم میل دچار نفخ شکمی شوند.

این آزمایش همچنین ممکن است منجر به بروز یبوست شود. به‌همین‌دلیل، به بیماران توصیه می‌شود که پس از آزمایش در منزل مایعات زیادی بنوشند و میوه و سبزیجات زیادی مصرف کنند.

مدفوع شما ممکن است تا چند روز بعد از آزمایش رنگ‌پریده یا سفید رنگ باشد. این مسئله کاملا طبیعی است، زیرا محلول باریم سولفات سفید رنگ است و از طریق مدفوع از بدن خارج می‌شود.

جهت انجام باریم میل در مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران زیر نظر دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۰۶۵۸۸۰

جهت انجام انواع رادیولوژی در مرکز تصویربرداری بیمارستان رسالت تهران زیر نظر دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۰۶۵۸۸۰

تفاوت باریم میل و باریم سوالو چیست؟

اگرچه برای انجام هر دو این آزمایش‌ها لازم است قبل از گرفتن تصاویر اشعه ایکس از دستگاه گوارش فوقانی، مایع سولفات باریم بلعیده شود. اما هدف اصلی از انجام رادیولوژی باریم سوالو، صرفا بررسی ناهنجاری‌های حلق (گلو) و مری است. درحالی‌که در آزمایش باریوم میل، مری، معده و قسمت اول روده کوچک معاینه می‌شوند. در واقع، نام آزمایش بسته به اینکه پزشک معالج شما روی چه نواحی از دستگاه گوارش مشکوک باشد متفاوت است.

باریم میل را در کدام مرکز انجام دهیم؟

اگر به دستور پزشک متخصص گوارش قصد انجام رادیولوژی باریوم میل را دارید، پیشنهاد ما به شما مراجعه به مراکز رادیولوژی دکتر تقی لو است. این روش با دقیق ترین حالت ممکن و بهترین کادر پزشکی در این مراکز انجام می‌شود.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *