باریم سوالو: کاربردها، نحوه آزمایش و عوارض

باریم سوالو (Barium swallow)، نوع خاصی از آزمایش تصویربرداری با اشعه ایکس است که به پزشک کمک می‌کند تا حلق و مری را بررسی کند. معمولاً درشرایطی‌که بلع برای بیمار دشوار است یا پزشک مشکوک به اختلال در دستگاه گوارش فوقانی است، این آزمایش تصویربرداری انجام می‌شود.

دستگاه گوارش فوقانی شامل حلق، مری، معده و قسمت اول روده کوچک (دوازدهه) است. در ادامه به جزئیات بیشتری از رادیولوژی باریوم سوالو اشاره خواهیم کرد.

باریم سوالو چیست؟

باریم سوالو، بلع باریم یا ازوفاگوگرام یا ازوفاگرام یک آزمایش تصویربرداری است که مشکلات موجود در دستگاه گوارش فوقانی‌، به‌خصوص مری را بررسی می‌کند.

برای انجام باریم سوالو، ابتدا یک محلول سفیدرنگ حاوی عنصر باریم را می‌بلعید. این مایع داخل دستگاه گوارش فوقانی را می‌پوشاند. باریم اشعه ایکس را جذب می‌کند و در تصاویر سفید به نظر می‌رسد. این مسئله به برجسته کردن اندام‌های دستگاه گوارش فوقانی (به‌خصوص حلق و مری) و پوشش داخلی آن‌ها و نحوه بلع در تصاویر اشعه ایکس کمک می‌کند.

رادیولوژی باریم سوالو

 رادیولوژی باریم سوالو چه کاربردهایی دارد؟

اگر مدام درگیر علائمی مانند دل‌درد، رفلاکس، حالت تهوع، استفراغ و مشکل در خوردن، نوشیدن یا بلعیدن هستید؛ پزشک ممکن است برای کمک به تشخیص مشکل ساختاری یا عملکردی دستگاه گوارش فوقانی، دستور انجام ازوفاگرام را بدهد.

برخی از مشکلات رایجی که این آزمایش به تشخیص آن‌ها کمک می‌کند، عبارتند از:

  • مشکل در بلع
  • ضایعه، زخم، التهاب یا انسداد در اندام‌های دستگاه گوارش فوقانی (به‌ویژه حلق و مری)
  • اختلالات عضلانی منجر به اسپاسم عضلات مری یا معده
  • بیماری رفلاکس اسید معده به مری (GERD)
  • تومورهای سرطانی و غیرسرطانی در دستگاه گوارش فوقانی
  • فتق هیاتال

جالب است بدانید که علاوه‌بر باریوم سوالو، آزمایش‌های تصویربرداری دیگری مانند باریم میل و باریم انما نیز به تشخیص مشکلات دستگاه گوارش کمک می‌کنند. در باریم میل پس از بلع باریم، مری و حلق بررسی می‌شوند. همچنین در باریم انما پس از تنقیه یا ورود باریم به مقعد، روده بزرگ بررسی می‌شود.

در طی رادیولوژی باریوم سوالو چه اتفاقاتی می‌افتد؟

هنگامی‌که در مرکز رادیولوژی هستید، از شما خواسته می‌شود که لباس‌ها و جواهرات خود را درآورید و لباس بیمارستانی یا گان بپوشید. سپس تکنسین به شما محلول باریم می‌دهد تا آن را ببلعید و راهنمایی می‌کند که روی تخت دستگاه اشعه ایکس دراز بکشید.

رادیولوژیست برای بررسی نحوه حرکت باریم در حلق و مری، از روش خاصی به نام فلوروسکوپی استفاده می‌کند. این تکنیک با کمک یک پرتو اشعه ایکس پیوسته، می‌تواند آناتومی و عملکرد حلق، مری، معده و دوازدهه را در لحظه به‌صورت فیلم نشان دهد.

ممکن است مجبور شوید در زمان‌های خاصی نفس خود را حبس کنید تا از بروز هرگونه حرکتی که باعث اختلال در تصاویر اشعه ایکس می‌شود، جلوگیری شود. در مرحله بعد، تکنسین به شما نوشیدنی باریم رقیق‌تری می‌دهد تا آن را ببلعید. رادیولوژیست مجدداً از اشعه فلوروسکوپی استفاده می‌کند تا نحوه حرکت باریم در مری را مشاهده کند. به‌همین‌دلیل، از باریم سوالو با عنوان رادیولوژی مری نیز یاد می‌شود.

معمولاً کل این فرآیند بین 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد. تصاویر توسط رادیولوژیست تفسیر و در قالب گزارش برای پزشک معالج ارسال می‌شود.

تفاوت باریم سوالو و آندوسکوپی چیست؟

باریم سوالو نسبت به آندوسکوپی، روشی کم‌ تهاجمی‌تر است. در واقع، یک ابزار تشخیصی مفید برای بررسی آن دسته از اختلالات دستگاه گوارش فوقانی است که به‌راحتی با اشعه ایکس قابل تشخیص هستند. اختلالات پیچیده‌تر مانند موارد زیر نیاز به آندوسکوپی دارند:

  • زخم معده
  • عفونت، التهاب یا شرایط آلرژیک مری (مانند ازوفاژیت و گاستریت)
  • اختلالات دستگاه گوارش (بیماری سلیاک یا بیماری کرون)
  • تومورهای خوش‌خیم و بدخیم دستگاه گوارش فوقانی

در طی آندوسکوپی، به کمک وارد کردن لوله از حلق، یک دوربین کوچک در قسمت فوقانی دستگاه گوارش قرار می‌گیرد. بدین‌شکل، پزشک تصاویر زنده را از مانیتور مشاهده می‌کند.

آمادگی‌های قبل از عکس رنگی باریم سوالو

شما باید از 6 ساعت قبل از آزمایش، چیزی نخورید یا ننوشید. البته می‌توانید تا 2 ساعت قبل از عمل میزان اندکی آب بنوشید.

خانم‌ها در صورت باردار بودن، نباید این آزمایش را انجام دهند. زیرا تابش اشعه ایکس برای جنین خطرناک است.

حتماً از قبل در مورد بیماری‌های زمینه‌ای و داروهای مصرفی خود با پزشک معالج صحبت کنید. ممکن است پزشک از شما بخواهد که قبل از آزمایش خوردن آن‌ها را متوقف کنید.

همچنین صبح زود برای انجام آزمایش مراجعه کنید. زیرا ناشتا بودن خطر افت قند را در بیماران دیابتی افزایش می‌دهد. معمولاً برای افراد مبتلا به گلوکوم یا مشکلات قلبی، تزریق برای آرام کردن معده انجام نمی‌شود.

شرایطی مانند سوراخ در مری یا روده، انسداد روده، یبوست شدید، ممکن است شما را از انجام رادیولوژی مری محروم کنند.

جهت انجام باریم سوالو در مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران زیر نظر دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۰۶۵۸۸۰

جهت انجام انواع رادیولوژی در مرکز تصویربرداری بیمارستان رسالت تهران زیر نظر دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

۰۲۱-۲۲۰۶۵۸۸۰

خطرات و عوارض رادیولوژی مری چیست؟

برخی از بیماران ممکن است پس از آزمایش احساس حالت تهوع یا یبوست داشته باشند. معمولاً این مشکل با نوشیدن مایعات زیاد برطرف می‌شود. گاهی اوقات، تزریق برای آرام کردن معده می‌تواند باعث تاری دید موقت شود.

اگرچه رادیولوژی مری مستلزم قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس است؛ اما دوز اشعه آنقدر کم است که خطر بروز سرطان یا آسیب به ارگان‌های داخلی شما را تهدید نمی‌کند.

مراقبت‌های لازم بعد از رادیولوژی باریوم سوالو چیست؟

وقتی ازوفاگوگرام انجام شد، می‌توانید به منزل بازگردید و رژیم غذایی عادی و فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید. مگر اینکه پزشک توصیه دیگری کرده باشد.

معمولاً توصیه می‌شود که برای کمک به دفع سریع‌تر باریم از بدن، 1.5 تا 2 لیتر آب بنوشید و غذاهای پرفیبر بخورید. اگر این کار کمکی نکرد، احتمالاً پزشک به شما یک ملین می‎دهد. زیرا اگر باریم به طور کامل از بدن دفع نشود، گاهی می‌تواند باعث بروز نفخ در شکم، یبوست و سفت‌شدگی مدفوع شود.

پس از رادیولوژی مری، ممکن است متوجه شوید که رنگ مدفوع شما سفیدرنگ شده است. نگران نباشید، هنگامی‌که تمام باریم دفع شد، مدفوع به رنگ طبیعی خود باز خواهد گشت.

باریم سوالو را در کدام مرکز انجام دهیم؟

اگر قصد انجام این آزمایش را دارید، پیشنهاد ما به شما مراجعه به مراکز رادیولوژی دکتر تقی لو در بیمارستان عدل و بیمارستان رسالت تهران به‌عنوان بهترین رادیولوژی غرب تهران و شرق تهران است. علاوه‌بر باریم سوالو، امکان انجام آزمایش‌های پیشرفته همراه با دستگاه‌های مدرن نیز در این مرکز وجود دارد.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *