ام آر آی مجاری صفراوی چیست؟

ام آر آی مجاری صفراوی یا ام آر آی کیسه صفرا یا ام آر سی پی یک روش تصویربرداری پزشکی غیرتهاجمی که با استفاده از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی، تصویری از سیستم مجاری صفراوی (کبد و کیسه صفراوی) ایجاد می‌کند. این شیوه غیرتهاجمی برای تشخیص بیماری‌های مجاری صفراوی مورد استفاده قرار می‌گیرد و نسبت به روش‌های کلاسیک انجام این کار بسیار ساده‌تر و بدون بروز آسیب و عوارض جانبی قابل انجام است.

ام آر آی مجاری صفراوی چیست؟

ام آر آی مجاری صفراوی (MRCP) یک روش تصویربرداری پزشکی غیرتهاجمی است که برای تشخیص بیماری‌های کیسه صفری و مجاری صفراوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در این شیوه، با استفاده از میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی، تصاویر دقیقی از کیسه صفرا و مجاری صفراوی بدست می‌آید. سپس پزشک مربوطه با بررسی این تصاویر به مشکلات و بیماری‌های موجود در این بخش از بدن پی می‌برد.

ام آر آی مجاری صفراوی

ام آر آی مجاری صفراوی چه چیزهایی را نشان می دهد؟

برخی از مواردی که ام آر آی کیسه صفرا می‌تواند نشان دهد عبارتند از:

  • سنگ صفراوی: ام آر سی پی می‌تواند سنگ‌های صفراوی را تشخیص داده و مکان دقیق آنها را نشان دهد.
  • عفونت: این روش عفونت‌های مجاری صفراوی را تشخیص داده و تعیین می‌کند که آیا آنها باعث مسدود بودن مجرای صفراوی شده‌اند یا خیر.
  • تومورها: ام آر آی کیسه صفرا تومورهای موجود در مجاری صفراوی را تشخیص داده و محل آنها را نشان می‌دهد.
  • بیماری های دیگر: MRCP در تشخیص بیماری‌های دیگری که ممکن است مجاری صفراوی را تحت تاثیر قرار دهند، مفید باشد. به عنوان مثال، تشخیص بیماری‌های کبدی مانند کبد چرب، سیروز و هپاتیت.

مزایای ام آر آی کیسه صفرا نسبت به دیگر روش ها چیست؟

مزیت این روش در مقایسه با روش های تصویربرداری دیگر برای تشخیص بیماری‌های کیسه صفری این است که به صورت غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی برای بیمار تصاویر دقیقی از کیسه صفری و مجاری صفراوی به دست می‌آید.

این روش همچنین به شناسایی سریع‌تر و دقیق‌تر بیماری‌های کیسه صفری کمک می‌کند. موردی که می‌تواند منجر به تشخیص و درمان سریع تر بیماری‌ها در این ناحیه از بدن شود.

دیگر مزایای MRCP عبارتند از:

تصاویر با کیفیت بالا

ام آر آی کیسه صفرا تصاویری با کیفیت بالا و با جزئیات دقیق از سیستم مجاری صفراوی ارائه می‌دهد.

تصاویر سه بعدی

ام آر سی پی قابلیت تولید تصاویر سه بعدی از مجاری صفراوی را دارد که به پزشک کمک می کند تا ساختار دقیق مجاری صفراوی را ببیند.

روش سریع

در این روش به طور معمول نیازی به بستری شدن بیمار نیست. بنابراین بیمار می تواند بلافاصله پس از انجام آزمایش به خانه برود.

عدم استفاده از پرتو ایکس

 از پرتو اشعه ایکس استفاده نمی‌کند و بنابراین مشکلات مرتبط با تشعشع را کاهش می‌دهد.

چگونه برای ام آر آی مجاری صفراوی آماده شوم؟

از حدود 6 ساعت قبل از انجام کار باید ناشتا باشید و از آشامیدن آب، جویدن آدامس و استعمال دخانیات نیز خودداری کنید. ضمنا قبل از شروع ناشتا نیز مواد غذایی چرب، لبنیات و نفاخ را میل نکنید.

مدارک پزشکی مرتبط با انجام کار را همراه داشته باشید و هنگام پذیرش نسخه مدارک لازم را به مسئول پذیرش تحویل دهید.

مصرف داروهای ضروری با نظر پزشک متخصص شما باید انجام شود.

در صورت ابتلا به دیابت یا بیماری کلیوی، برای انجام این آزمایش با پزشک معالج مشورت کنید.

بهتر است از لباس راحت و باز برای راحتی در هنگام انجام آزمایش استفاده کنید.

باید در روز قبل از ام آر آی از مصرف داروهای حاوی آهن خودداری کنید.

باید جواهرات و همچنین هرگونه فلزی که در بدن دارید را قبل از ام آر آی از بدن خود خارج کنید.

 

جهت دریافت نوبت بخش ام آر آی از مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران با مدیریت دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

021-22065880

بعد از انجام ام آر آی کیسه صفری چه کارهایی باید انجام داد؟

بیمار پس از ام آر آی کیسه صفری می‌تواند به خانه برگردد و بدون هیچگونه عارضه یا محدودیت خاصی، روال عادی خود را از سر بگیرید. اگر برای کمک به آرامش بیمار دارویی تجویز شده باشد باید پس از پروسه و تا زمانی که کاملاً هوشیاری خود را به دست نیاورده در مرکز تصویربرداری بماند و در صورت لزوم برای برگشتن به خانه نیز از یکی از نزدیکان خود کمک بگیرد.

انجام ام آر آی مجاری صفراوی در مرکز ام آر آی دکتر تقی لو

در حال حاضر در تهران، بسیاری از مراکز پزشکی و بیمارستانها ارائه دهنده خدمات MRI هستند. اما انتخاب بهترین مرکز ام آر آی تهران بستگی به نیازهای شما و فراهم بودن تجهیزات و تکنولوژی‌های پیشرفته در هر مرکز دارد.

انجام ام آر مجاری صفراوی در مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل زیر نظر دکتر تقی لو با وجود کادر مجرب و متخصصین کارآزموده در این مرکز گزینه هوشمندانه و موفقی به‌شمار می‌آید. در این مجموعه تجهیزات روز دنیا برای انجام عملیات ام آر آی مجاری صفراوی، ام آر آنژیوگرافی و ام آر ماموگرافی و بسیاری موارد دیگر فراهم آمده که به افزایش سطح کیفی این پروسه‌ها کمک زیادی می‌کند.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *