ام آر آی قلب و عروق چیست و چه چیزهایی را نشان می دهد؟

ام آر آی قلب و عروق چیست؟

ام آر آی قلب و عروق یک روش ایمن و غیرتهاجمی برای تهیه تصاویر دقیق از ساختار داخل قلب به‌منظور تشخیص و درمان هرگونه آسیب قلبی است. تصویربرداری ام آر آی قلب نشان می‌دهد که دریچه‌ها، حفره‌ها، ماهیچه‌ها و عروق قلب چقدر خوب کار می‌کنند و نحوه حرکت خون در این اجزا به چه شکل است.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی قلبی یا همان MRI قلب و عروق، یک روش تصویربرداری است که از امواج مغناطیسی و رادیویی برای ثبت تصاویر دو یا سه‌ بعدی از ساختار سیستم قلبی عروقی استفاده می‌کند.

ازآنجایی‌که در ام آر آی از اشعه یونیزان (اشعه ایکس) استفاده نمی‌شود، روشی کم‌خطر و جایگزین خوبی برای اسکن سی تی (به‌خصوص برای خانم‌های باردار) در نظر گرفته می‌شود.

ام آر آی قلب چه چیزهایی را نشان می‌دهد؟

می توان انتظار داشت که MRI قلب و عروق علائمی از مشکلات زیر را در تصاویر خود نشان دهد:

 • افزایش سایز قلب و ضخیم شدن عضله قلب
 • بیماری عروق کرونر قلب
 • مشکلات مادرزادی قلب
 • مشکلات پریکارد قلب (کیسه اطراف قلب) مانند پریکاردیت
 • آسیب، التهاب یا عفونت عضله قلب
 • مشکلات یا نقص در دریچه‌های قلب
 • رسوب غیرطبیعی آهن در قلب
 • نارسایی قلبی
 • پارگی، اتساع یا التهاب آئورت
 • سرطان یا ظهور توده در قلب

معمولاً پزشک متخصص قلب و عروق برای موارد زیر نیز نیاز به مشاهده تصاویر و تفسیر ام آر آی قلب و عروق دارد:

 • بررسی میزان آسیب به قلب بیمار پس از حمله قلبی یا انسداد شریان قلب و تعیین دقیق محل آسیب به قلب
 • برنامه‌ریزی برای انجام انواع روش‌های درمانی مانند جراحی
 • ارزیابی میزان تاثیرگذاری روند درمان و موفقیت جراحی قلب

جالب است بدانید که ام آر آی قلب و عروق به توضیح یا شفاف‌سازی نتایج سایر آزمایش‌ها مانند سی تی آنژیوگرافی کرونری نیز کمک کند و حتی به‌دلیل برخورداری از تصاویر واضح و دقیق و عوارض اندک می‌تواند جایگزین آن‌ها شود.

ام آر آی قلب و عروق

نحوه عملکرد ام آر آی قلب و عروق

ام آر آی قلب از یک آهنربای عظیم و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر باکیفیت از قلب شما استفاده می‌کند. دستگاه ام آر آی، بزرگ و لوله‌ای‌شکل است و یک میدان مغناطیسی قوی در اطراف بدن ایجاد می‌کند. میدان مغناطیسی، پروتون‌های هیدروژن را در بدن ردیف می‌کند. سپس امواج رادیویی پروتون‌ها را از موقعیت خارج می‌کنند. همانطورکه آن‌ها دوباره در موقعیت مناسب قرار می‌گیرند، سیگنال‌های رادیویی را ارسال می‌کنند. یک کامپیوتر سیگنال‌ها را دریافت کرده و آن‌ها را به تصاویری از بدن تبدیل می‌کند. این تصاویر بر روی مانیتور مشاهده می‌شوند.

اصولا هنگامی‌که اندام‌ها یا بافت‌های نرم بدن مانند قلب و عروق مورد مطالعه هستند، به‌جای سی تی اسکن از ام آر آی ​​استفاده می‌شود.

چه کسی ام آر آی قلب و عروق را انجام می‌دهد؟

این روش مانند سایر روش‌های تصویربرداری باید توسط پزشک متخصص رادیولوژی و سونوگرافی (رادیولوژیست) انجام شود.

در نهایت پس از دریافت تصاویر نیز رادیولوژیست نتایج را تفسیر کرده و در قالب یک گزارش برای پزشک متخصص قلب و عروق ارسال می‌کند. پزشک معالج برحسب نتایج بدست‌آمده و تفسیر آن، ممکن است برای دارودرمانی یا حتی انجام روش‌های تهاجمی مانند جراحی اقدام کند.

چگونه برای ام آر آی قلبی آماده شویم؟

آهنرباهای قوی موجود در دستگاه ام آر آی ممکن است باعث شوند که دستگاه‌های پزشکی کاشته‌شده در بدن درست کار نکنند. علاوه بر این، وسایل فلزی ممکن است جذب آهنرباها شوند و در تصاویر تداخل ایجاد کنند. به‌همین‌دلیل، لازم است قبل از MRI قلب و عروق تمام وسایل فلزی خود مانند ساعت، جواهرات، عینک، سمعک‌ و غیره را درآورید و در صورت داشتن دستگاه‌های زیر به پزشک متخصص رادیولوژی اطلاع دهید:

 • ایمپلنت فلزی
 • دریچه‌ مصنوعی قلب
 • ضربان‌ساز و دفیبریلاتور قلبی
 • پمپ تزریق دارو
 • پین‌ها و استنت‌ها
 • آی یو دی (IUD)

قبل از انجام MRI قلب و عروق، ممکن است پزشک برای افزایش وضوح تصاویر تزریق ماده حاجب گادولینیوم را لازم بداند. اگرچه احتمال بروز واکنش آلرژیک به این ماده نادر است اما در صورت داشتن سابقه واکنش آلرژیک به ماده حاجب باید به رادیولوژیست اطلاع دهید.

اگر به کلاستروفوبیا یا تنگناهراسی مبتلا هستید، قبل از ام آر آی قلب و عروق حتماً به پزشک معالج یا رادیولوژیست خود اطلاع دهید. ممکن است برای رفع این مشکل یک دارو آرام‌بخش تجویز شود.

اگر نیاز به تزریق ماده حاجب باشد، لازم است قبل از تصویربرداری به مدت حداقل 4 ساعت چیزی نخورید و ننوشید.

اگرچه ام آر آی قلبی روشی ایمن است اما اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، بهتر است از قبل به پزشک خود اطلاع دهید.

جهت دریافت نوبت بخش ام آر آی از مرکز تصویربرداری بیمارستان عدل تهران با مدیریت دکتر آیدین تقی لو، با شماره زیر تماس بگیرید:

021-22065880

در طی اسکن ام ار ای قلب چه اتفاقاتی می‌افتد؟

برای انجام این روش ابتدا یک لباس راحت و مخصوص بیمارستان می‌پوشید. سپس رادیولوژیست از شما می‌خواهد که روی تخت دستگاه ام آر آی دراز بکشید. دستگاه ام آر آی در زمان عکس گرفتن صداهای کلیک‌مانند بلندی از خود منتشر می‌کند. به‌همین‌دلیل، از قبل به شما یک گوش‌گیر داده می‌شود.  

در حین تصویربرداری به‌آرامی تخت وارد بخش تونل‌مانند دستگاه می‌شود و رادیولوژیست از اتاقی دیگر از طریق میکروفون با شما ارتباط برقرار می‌کند. لازم است بی‌حرکت بمانید و ممکن است از شما خواسته شود که برای چند ثانیه نفس خود را حبس کنید.

معمولاً کل فرآیند ام آر آی قلب از 30 تا 90 دقیقه طول می‌کشد و می‌توانید بلافاصله بعد از انجام آن به منزل بازگردید و فعالیت‌های روزانه خود را از سر بگیرید.

بعد از انجام ام آر آی قلب و عروق چه کارهایی باید انجام دهیم؟

اگرچه بعد از آزمایش می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید، اما رادیولوژیست برای ارزیابی علائم واکنش آلرژیک به ماده حاجب ممکن است مدتی شما را تحت نظر می‌گیرد. اگر پس از بازگشت به خانه متوجه بروز علائم عفونت در محل تزریق ماده حاجب (درد، قرمزی و تورم) یا علائم واکنش آلرژیک (مانند خارش، تورم، بثورات پوستی یا مشکل تنفسی) شدید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است در اثر دراز کشیدن بیش‌از‌حد در طول آزمایش یا دریافت ماده حاجب، هنگام بلند شدن از روی تخت دستگاه کمی احساس سرگیجه، سبکی سر یا حالت تهوع داشته باشید. به‌همین‌دلیل، توصیه می‌کنیم به‌آرامی حرکت کنید. این علائم معمولا طی چند ساعت برطرف می‌شوند و بهتر است برای دفع سریع‌تر ماده جاجب مایعات بیشتری مصرف کنید.

اگر برای کنترل تنگناهراسی دارو آرام‌بخش یا ضداضطراب دریافت کرده باشید، باید تا زمانی‌که اثرات آن از بین برود استراحت کنید و از رانندگی کردن اجتناب کنید.

خطرات احتمالی MRI قلب و عروق چیست؟

این آزمایش از تشعشعات یونیزان استفاده نمی‌کند و تا به امروز هیچ عارضه جانبی مستندی از امواج رادیویی و مغناطیسی مورد استفاده در آن دریافت نداشته است. احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک به ماده حاجب نیز نادر است.

اگر یک دستگاه فلزی کاشته‌شده در قلب خود دارید، ممکن است نتوانید ام آر آی انجام دهید و پزشک انجام روش تصویربرداری دیگری را توصیه کند. زیرا خطر جابه‌جایی آن دستگاه یا اختلال در عملکرد آن شما را تهدید می‌کند.

در برخی از بیماران، تزریق ماده حاجب باعث تشدید مشکلاتی مانند آلرژی، آسم، کم‌خونی، فشار خون پایین، بیماری کلیوی و بیماری سلول داسی‌شکل می‌شود.

اگر به توصیه پزشک متخصص قصد انجام ام آر آی قلب و عروق را دارید، پیشنهاد ما به شما مراجعه به مرکز تصویربرداری دکتر تقی لو است. زیرا به‌دلیل برخورداری از کادر درمان باتجربه، تجهیزات به‌روز و پیشرفته به شکل حرفه‌ای، به‌عنوان بهترین مرکز ام آر آی غرب تهران شناخته شده است.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *