مراقبت های بعد از عکس رنگی رحم

به کمک عکس رنگی رحم یا هیستروسالپنگوگرافی، پزشک می‌تواند مشکلات باروری ناشی از آناتومی رحم یا انسداد لوله‌های فالوپ را تشخیص دهد. ازآنجایی‌که برای انجام آن نیاز است حفره رحم و لوله‌های فالوپ با ماده حاجب پر شوند، معمولا درد، ناراحتی و گرفتگی خفیف تا متوسطی را در طول عمل و بعد از آن احساس خواهید کرد. این گرفتگی عضلات ممکن است از پنج دقیقه تا چند روز بعد از تصویربرداری ادامه داشته باشد. در نتیجه برای کاهش این مشکلات به نکات مهمی در مورد نحوه مراقبت بعد از عکس رنگی رحم و احتمال بارداری بعد از عکس رنگی رحم اشاره خواهیم کرد.

عکس رنگی رحم چه خطراتی دارد؟

محتمل‌ترین خطرات، درد هیستروسالپنگوگرافی و گرفتگی عضلات هستند. همچنین ممکن است متوجه خونریزی خفیف و خروج ترشحات چسبنده برای یک تا دو روز از واژن شوید. از سایر خطرات احتمالی که نیاز به مراقبت بعد از عکس رنگی رحم دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • واکنش آلرژیک به ماده حاجب با علائمی مانند خارش، تورم و بروز بثورات پوستی
 • آسیب به رحم، به ویژه سوراخ شدن دیواره رحم در حین وارد کردن کاتتر برای تزریق ماده حاجب به داخل آن
 • عفونت آندومتر (دیواره پوششی رحم) یا لوله فالوپ
مراقبت بعد از عکس رنگی رحم

مهم‌ترین مراقب های بعد از عکس رنگی رحم

همانطورکه ذکر شد، ممکن است بعد از عکس رنگی دچار گرفتگی یا ناراحتی خفیف شوید. بنابراین مهم است که برای بقیه روز استراحت کنید. همچنین مایعات زیاد بنوشید. زیرا نوشیدن مایعات به خروج سریع‌تر ماده حاجب از بدن کمک می‌کند و می‌تواند به کاهش هرگونه ناراحتی کمک کند.

یکی از مهم‌ترین نکات برای مراقبت بعد از عکس رنگی رحم، استفاده از پد بهداشتی است. چراکه احتمال خروج ماده حاجب و ترشحات چسبناک حاوی مقادیر کمی خون از واژن وجود دارد. استفاده از تامپون هرگز توصیه نمی‌شود زیرا خطر بروز عفونت رحم و واژن را افزایش می‌دهد. بهتر است قبل از استفاده از پد، ناحیه تناسلی خود را با آب و صابون با دقت بشویید.

برای اطمینان بیشتر و مراقبت بعد از هیستروسالپنگوگرافی، تا یک هفته از بلند کردن اجسام سنگین، انجام تمرینات ورزشی سخت، شنا کردن، سونا و جکوزی خودداری کنید.

برخی از خانم‌ها پس از آزمایش دچار سرگیجه، مشکلات معده و حالت تهوع می‌شوند. معمولا این عوارض طبیعی هستند و در نهایت طی چند روز از بین خواهند رفت.

با این حال، در صورت مشاهده علائم زیر حتما با پزشک خود مشورت کنید:

 • تب و لرز
 • احساس ضعف و خستگی
 • استفراغ
 • درد و گرفتگی شدید شکم
 • خروج ترشحات بدبو از واژن
 • خونریزی شدید از واژن
 • احساس درد هنگام ادرار کردن و کاهش حجم ادرار
 • غش کردن

چند روز بعد از عکس رنگی می‌توان رابطه جنسی داشت؟

یکی از نکات مورد توجه در زمینه مراقبت بعد از عکس رنگی رحم، بهترین زمان برای شروع رابطه جنسی است. با توجه به اینکه رحم در وضعیت آسیب‌پذیری قرار دارد و برقراری سریع رابطه جنسی می‌تواند باعث بروز عفونت شود.

معمولاً توصیه می‌شود تا زمانی‌که لکه‌بینی دارید و ترشحات خونی از واژن خارج می‌شود، از مقاربت خودداری کنید. در اغلب خانم‌ها این مسئله 1 تا 2 روز ادامه دارد.

آیا بارداری بعد از عکس رنگی رحم امکان‌پذیر است؟

اگرچه هزینه عکس رنگی رحم کمی بیشتر از روش‌هایی مانند سونوگرافی رحم است، اما جالب است بدانید که تعداد کمی از زنان بلافاصله پس از عکس رنگی باردار می‌شوند. این مسئله احتمالا به این دلیل است که جریان ماده حاجب می‌تواند یک انسداد جزئی مانند ضایعه اندومتریوز را از بین ببرد و لوله فالوپ را برای عملکرد طبیعی آن آزاد کند.

اخیراً نیز برخی از مطالعات نشان داده‌اند که احتمال بارداری بعد از عکس رنگی رحم، به ویژه در طول سه تا شش ماه اول، بیشتر است. البته برای اثبات این نظریه، به تحقیقات بیشتری نیاز است. به طور کلی، تلاش برای باردار شدن چند روز پس از عکس رنگی رحم بی‌خطر است.

اگر قصد انجام این آزمایش را دارید، مرکز تصویربرداری دکتر تقی لو با ارائه بهترین خدمات می‌تواند به شما کمک کند. مطمئنا کادر آن، اطلاعات دقیقی در مورد مراقبت های لازم بعد از عکس رنگی رحم در اختیار شما خواهند گذاشت.

خدمات

ام آر آی
سی تی اسکن
سونوگرافی
رادیولوژی

جستجو در مقالات

اخرین مقالات

سردرد مزمن: علت و درمان

اگرچه در اکثر افراد، سردرد یک عارضه جزئی است؛ اما از نظر پزشکان، اگر حداقل به مدت 3 ماه و بیشتر از 15روز در هر ماه ادامه پیدا کند، باید به‌عنوان سردرد مزمن در نظر گرفته شود.

دریافت نوبت آنلاین

در هر ساعت از شبانه روز می توانید خدمت مورد نظر خود را رزرو کنید.

مقالات مرتبط 

سوالات و نظرات شما

0 Comments

Submit a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *